E-Ticarette Kampanya Dönemleri İçin Öneriler
Temmuz 2, 2020
Sık Yapılan Önemli Pazarlama Strateji Hataları
Temmuz 8, 2020

E-ticaret firmalarının kendilerini ve ürünlerini tanıtmalarında dijital pazarlama çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar büyük firmaların elinde dijital pazarlama için yeterli bütçeleri bulunsa da; küçük ve yeni kurulan girişimler bu bütçeleri yaratmakta sıkıntı yaşamaktadır. Küçük ve yeni kurulan işletmeler, başta düşük bütçeli dijital pazarlama çalışmalarıyla marka ve ürünlerini tanıtabilme imkanına sahiptirler. Peki bu yöntemler nelerdir?

  • Sosyal Medyada Bir Network Oluşturma

Sosyal medya üzerinden artırılan networkün marka açısından pek çok yararı olacaktır. Sadece marka sayfaları üzerinden değil, kişisel hesaplar üzerinde de çevreyi genişletmek birçok fayda sağlayacaktır. Markanın içinde bulunduğu sektörle alakalı kişilerle iletişime geçilmesi ve bu kişilerin marka hakkında paylaşım yapıyor olması da büyük ölçüde etki edecektir.

  • Sosyal Mecralarda Paylaşımlar Yapma

Marka sayfaları üzerinden aktif bir şekilde paylaşımlar yapılması gerekmektedir. Bu paylaşımlarda farklı konular üzerinde durularak kullanıcıların ilgisini çekecek içerikler oluşturulabilir.

  • Kullanıcıların İlgisini Çekecek İçerikler Oluşturma

Sosyal medya ve bloglar üzerinde tüketicilerin ilgisini çekebilecek metin, fotoğraf, GIF ya da video içerikler oluşturulmalıdır. Burada önemli olan kullanıcıları sosyal medya hesaplarına çekmektedir. Sadece ürün tanıtmak ya da kampanya sunmak kullanıcılarla etkileşime geçilmesini ve yeni kitlelere ulaşılmasını sağlamayacağından kullanıcıların günlük olarak takip ettiği bir kanal haline gelmeniz gerekir.

  • Google My Business Kullanma

Yeni kurulan markaların SEO çalışmaları düzgün olsa da üst sıralarda görünmeyebilmektedir. Bu nedenle ilk etapta markayı Google My Business’a kaydettirmek gerekir. Google My Business’a kayıt yapılması halinde markanın iletişim bilgileri gibi detaylar üst sıralarda görünecektir. Bu platform ile üyeler tarafından sayfa oylanabildiğinden bu oyların sayısının artması arama sonuçlarında üst sıralara çıkılmasını sağlayacaktır.

  • Yarışma Düzenleme

Marka bilinirliğini artırmak amacıyla sosyal platformlarda yeni takipçi kazanmak ve onlarla etkileşime geçmek için yarışma düzenlenebilir. Marka bilinirliğini artırmada önemli bir rolü olan yarışmalar ile farklı kitlelere ulaşma şansı yakalanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir