E-Ticarette Düşük Bütçeli Dijital Pazarlama Yöntemleri
Temmuz 6, 2020
Pazarlama Stratejisi
Temmuz 13, 2020

Sık Yapılan Önemli Pazarlama Strateji Hataları

Markaların yapmış olduğu küçük ama uzun vadede sorunları da beraberinde getiren hataları minimuma indirmek, pazarlama çalışmalarından alınacak verim ve geri dönüşümlerinde artmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda da sık yapılan önemli pazarlama strateji hatalarının üzerinde duracağız.

  • Stratejiden Çok Pazarlama Taktiklerine Odaklanmak

Pazarlama stratejileri ile taktikleri arasındaki farkları bilmek, yapılan çalışmaların sonucuna etki etmektedir. Pazarlama stratejilerini hayata geçirmek için kullanılan çalışmalar pazarlama taktikleridir. Sosyal medya reklamları, içerik çalışmaları gibi konular pazarlama taktikleri arasında yer almaktadır. Pazarlama stratejileri ise; hangi amaçla ve hangi ürün üzerinden pazarlama çalışmalarının yapılacağını ve buna yönelik talep yaratmaya yönelik izlenen yolu ifade eder. Pazarlama stratejisi bulunmadığında sadece pazarlama taktiklerine yoğunlaşmak yatırım getirisini aza indirecektir. Bu nedenle öncelikli olarak pazarlama stratejisi oluşturmak ve taktikleri belirlemek gerekir.

  • Pazarlama Stratejilerinin Amaçlarını Belirlememek

Amaçları belirlememek, sık yapılan pazarlama strateji hatalarından biridir. Ne amaçla yapıldığı belirlenmeyen pazarlama stratejilerine odaklanılması durumunda dönüşümler de daha az olacaktır. Yapılacak her pazarlama çalışması için farklı bir amaç olabileceği gibi, yıllık pazarlama stratejileri de belirlenerek bu strateji belirli dönemlere ayrılarak uygulanabilir.

  • Doğru Ölçümleri Takip Etmemek

Pazarlama stratejilerinin başarıları doğru bir şekilde ölçümlenmediğinde getirisini de bilmek mümkün değildir. Bu nedenle yapılan çalışmalardan sonra ölçümlemelerin doğru yapılması gerekir. Doğru ölçümleme yapılabilmesi için öncelikle pazarlama strateji amaçlarını belirlemek gerekir. Bu amaçlar doğrultusunda yapılan ölçümlemeler de farklılık göstermektedir.  

  • Hedeflemeleri Geniş Tutmak

Pazarlama stratejilerinde sık yapılan hatalardan biri de dijital platformlardaki reklam kampanyalarında hedef kitleyi geniş tutmaktır. Hedef kitlenin geniş tutulması durumunda, yüksek bütçe kullanılmadıysa, reklamların erişimi ve geri dönüşümü de düşük olacaktır. Bütçenin yüksek olması durumunda da gereğinden fazla geniş bir kitleye reklam verildiğinde, reklamla ilgilenebilecek kitle azalmış olacağından reklam kampanyalarından istenilen geri dönüşümlerin alınması zorlaşmaktadır. Bu nedenlerden dolayı reklam hedeflemeleri yaparken, kitleyi daraltmak reklamların daha ilgili ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacağından geri dönüşümü de artıracaktır.

  • Tüketicileri Harekete Geçirecek İfadelerin Özensiz Hazırlanması

Reklam kampanyalarından alınan sonuçları artırmak için tüketicilerin ilgisini çeken ve tüketicilerde merak uyandıracak ifadelerle reklam kampanyalarıyla etkileşime geçmeleri sağlanmalıdır. Bu ifadelerin yetersiz kullanılması durumunda dönüşümler de azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir