E-Ticaret Firmaları İçin Anahtar Kelime Bulma İpuçları
Haziran 17, 2020
E-Ticarette Sadık Müşterileri Kaçıran Büyük Hatalar
Haziran 25, 2020

E-Ticaret Markaları İçin İçerik Pazarlaması

E-TİCARET OK AJANS

E-Ticaret günümüzün en önemli alanlarından bir tanesidir. Web tasarımı, yazılar vb. SEO standartlarında gelişmeye devam ettikçe içerik pazarlamasına olan yaklaşımlarını yenilemesi ve düzenlemesi gerekmektedir. E-ticaret işlerinde iyi içeriğin nasıl tanımlandığı ve farklı konseptler içerip içermediği e-ticaret markaları için önemlidir. Peki e-ticarette iyi içerik nasıl olmalıdır?

  • Google’ın arama kalitesindeki sıralamalarda son zamanlarda önemli değişiklikler yapılmıştır. Bunlardan biri de bunların artık uzmanlık, yetki ve güvenilirlik skorları içeriyor olmasıdır. Bu skorlar markaların kendisi yerine bireysel içerik üreticilerine uygulamak önemli bir odak haline gelmiştir. Bunun nedeni ise; kaynak üzerine üretilen içeriğin sıralamasını düzenlemektir. Eğer ürün sayfalarınızın arama motoru sonuç sayfalarında yüksek sıralamalarda olmasını istiyorsanız; uzmanlık, yetki ve güvenilirlik skorlarınızı yükseltmelisiniz.

Uzmanlık: Hem arama motorlarına hem de kullanıcılara sattığınız ürünler hakkında uzman bilgiye sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Saygın üreticilerle çalışmak, e-ticaret sitenizin işlevselliği, görünüşü, bütünlüğü uzmanların sizin ürünlerinizi önerip önermeyeceği kararında büyük bir rol oynamaktadır.

Yetki: E-ticaret dünyasında eğer büyük bir markaya sahip değilseniz belirli ürünler için onaylanmış satıcı statüsünde olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Güvenilirlik: Ürün sayfalarınız ne kadar açıklayıcı ve güvenilir olursa sıralamaları da o kadar artacaktır.

  • Ürün sayfalarınıza video entegre etmeniz kullanıcılara ihtiyacı olan bilgileri edinmesine yardımcı olur. Videoları ürün sayfaları dışında ise en son trendleri tartışmak için kullanabilirsiniz.
  • Müşteri yorumları internet üzerinden alışveriş yapanların satın alma kararlarını önemli derecede etkilemektedir. Google Partners’dan gelen tüm yorumların güvenilir ve güncel olması hususunda emin olmayı sağlarken Google da bu yorumları güvenilir kaynak olarak görmektedir. Bu onaylanmış yorumlar ile Google Satıcı Puanlarınız artacaktır.
  • Küçük markalar için yüksek takipçiye sahip olan influencer’lar bütçelerini zorlayabildiği gibi iyi bir yatırım getirisi sağlamayabilir. Bu nedenle küçük e-ticaret işletmeleri micro-influencer’lar (100.000’in altında takipçi sayısı olan hesaplar) ile iş yapmalıdır. Influencer pazarlamada etkileşimler takipçi sayısından daha önemlidir. Tüm bütçenizi büyük bir isme yatırmak yerine farklı micro-influencer’lar ile çalışmanız etkileşim oranlarınız daha yüksek olacağından ve yatırım getirisi sağlayacağından yararınıza olacaktır.
  • Amaca yönelik pazarlama, bir amaç için aylık veya yıllık olarak sürebilir ya da direkt markanın kendisini tanımlayabilmektedir. İşinize yönelik bir amaç seçtiğinizde işiniz ve amacınız arasında uyum olması gerekmektedir. Uygun bir amaç bulduktan sonra bu amaca ne kadar katkı sağlayacağınızı hesaplamanız gerekmektedir. Amaca yönelik pazarlama ile müşterilere paralarının hem kendilerinden hem de satıcılardan daha büyük yerlere geldiğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir