E-Ticarette Daha İyi Ürün Yönetimi Nasıl Yapılır?
Haziran 16, 2020
E-Ticaret Markaları İçin İçerik Pazarlaması
Haziran 22, 2020

E-TİCARET OK AJANS

Arama motoru optimizasyonu ve doğru anahtar kelime bulma çalışmaları, e-ticaret sitesinde organik olarak trafik elde ederek geri dönüşümlerinizi artırmak için oldukça önemlidir. Anahtar kelime bulma süreci zorlu olduğu gibi, doğru yapılmadığında da beklenen sonuçları getirmeyecektir. Bu durum hem zaman hem de para kaybına neden olabilmektedir. SEO çalışmalarının, anahtar kelime seçimlerinin yapılması ve doğru uygulanması arama motoru optimizasyonu sonuçlarını da doğrudan etkileyecektir.

Anahtar Kelime Bulma İpuçları

  • Anahtar kelime bulma sürecinde şirketiniz, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili kelimelerin listesini çıkarmanız gerekmektedir. Bu çıkardığınız liste, hangi kelime grupları üzerinde durmanız gerektiği hakkında size fikir verir.
  • Anahtar kelime araçları üzerinden seçtiğiniz anahtar kelimeleri araştırmanız, bu kelimeler ile yapılan arama sorgularını takip etmenizi ve kelime gruplarınızı belirlemenizi sağlar.
  • Belirlediğiniz kelime gruplarını analiz ederek, bu kelimelerin aylık aranma hacimlerini çıkarmanız önemlidir. Aylık aranma hacmi, belli bir zaman içerisinde arama motorları üzerinde kullanıcıların bu kelime gruplarını kaç kez aradığını göstermektedir.
  • Anahtar kelime bulma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de belirlediğiniz kelime gruplarındaki rekabet oranıdır. Bunun nedeni ise,  bazı kelimeler çok fazla firma tarafından kullanıldığında bu kelimelerde ön sıralara çıkmak ve trafik almak oldukça zor olmaktadır. Aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerde genellikle rekabet yoğundur. Bu kelime gruplarında organik olarak yükselmek zor olduğu gibi uzun zaman alabilmektedir. Eğer SEO çalışmaları için az bütçeniz varsa ya da kendi işletmeniz için anahtar kelime çalışması yapmak istiyorsanız; rekabeti daha düşük olan ve aranma hacmi orta seviyede olan kelime gruplarına yönelebilirsiniz.
  • Anahtar kelime bulma sürecinde long tail ( uzun söz öbekleri ) anahtar kelimeleri de dahil etmeniz oldukça önemlidir. Long tail kelime grupları ile uzun vadede trafik elde edebilirsiniz. Bu kelime gruplarını, ürünlerinizle ilgili olabilecek ve belirli bir ürün arayışında olan ve satın alma kararını vermek üzere olan kullanıcılara yönelik deneyebilirsiniz.
  • Anahtar kelime bulma sürecinde sezonluk olarak da kelime gruplarını çıkarabilirsiniz. Sezonluk kelimelerin yanı sıra sunacağınız kampanya, indirim, fırsat dönemleriyle ilgili anahtar kelimeleri de çıkartarak bu kelimelerin aranma hacimlerini ve rekabet oranlarını analiz edebilirsiniz.
  • Anahtar kelime gruplarınızı sıralarken önceliklerinizi belirlemelisiniz. Bunun için öncelikle aranma hacmi, rekabet durumu, ürün ve hizmetlerinize göre sıralamalarınızı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir