E-Ticaret Şirketiniz İçin Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Mayıs 27, 2020
E-Ticarette Satılacak İlk Ürünlerin Seçimi
Mayıs 30, 2020

E-TİCARET OK AJANS

E-Ticaret firmalarının günlük pazarlama çalışmaları arasında önemli bir yere sahip olan sosyal medya paylaşımları planlı bir şekilde, belirli bir sıklıkta ve düzenli bir şekilde yapıldığında markalara oldukça fazla katkı sağlamaktadır.

Katkıları yadsınamayacak kadar fazla olan sosyal medya paylaşımlarının hangi sıklıkta ve hangi sosyal ağlarda yapıldığı değişiklik göstermektedir. Her sosyal ağın dinamikleri ve kullanıcı alışkanlıkları farklı olduğundan farklı platformlarda farklı stratejiler izlemeniz e-ticaret firmanız için avantaj sağlayacaktır:

  • Facebook üzerinde günde 1 ya da 2 paylaşım yapılması gerekmektedir. Bundan daha fazla paylaşım yapıldığında gönderi başına etkileşimler de azalmaktadır.
  • Twitter’da yeni gönderi akışı olması ve daha dinamik olması sebebiyle günde 5 – 10 paylaşım yapılmalıdır. Bu gönderileri kullanıcıların çoğunun en aktif olduğu saatlerde yapmanız önemlidir.
  • Instagram paylaşımları ise günde 1 ya da 2 paylaşım olacak şekilde yapılmalıdır.
  • Pinterest’te yapmış olduğunuz çalışmalarda eğer elinizde fazla içerik yoksa günde 5 pin, var ise günde 30 pin’e kadar çıkarmanız erişim ve etkileşimlerinizi önemli ölçüde artıracaktır.
  • Linkedin, B2B firmaları için etkili olsa da ayda 20 paylaşım yapmak, marka görünürlüğü ve etkileşimleri açısından oldukça önemlidir. Bu sayılarda paylaşım yaptığınızda platform üzerindeki kitlenin %60’ı kadar kısmına erişmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medya Paylaşım Sayınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Markaların etkileşim ve erişimlerini artırmaları için sosyal ağlar üzerinde aktif bir şekilde rol almaları gerekmektedir. Bu nedenle paylaşım sıklıklarını artırmalı ve paylaşım planları üretilmelidir:

  • Tüm sosyal ağlarda yer almaya çalışmanız yapılacak en büyük yanlışlardan biridir. Sosyal medya paylaşımları yaparken özellikle hedef kitlenizin yer aldığı platformlarda yer almanız gerekir. 2 ya da 3 platformda yer almanız işlerinizi ve paylaşımlarınızı zamanında ve düzenli şekilde yapamamanıza neden olacaktır.
  • Sosyal medya paylaşım sayılarınızı artırma yöntemlerinden biri de marka ve sektörünüzle alakalı hesapları takip ederek, yapılan paylaşımları kendi hesabınız üzerinden paylaşmanızdır. Bu durum hem diğer hesaplarla etkileşim kurmanızı sağlarken, farklı içeriklerle farklı etkileşimler içinde olmanızı sağlar. Bu hesaplarda yer alan ilgi çekici ve hedef kitlenizin beğeneceği içerikleri takip etmeniz, sürekli olarak içerik üretme yükünü de üzerinizden alacaktır. Fakat bunları belirli aralıklarla yapmanız gerekmektedir.
  • Web sitenizde yer alan ve takipçilerinizin ilgisini çekebilecek içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımlarla link yönlendirmeleri de yaparak kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz.
  • Sosyal medya paylaşımlarınızı kullanıcıların sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde yer aldığı zamanlarda yapmanız erişim ve etkileşim oranlarınızı artırmanızı sağlayacaktır. Kullanıcıların aktif olmadığı zamanlarda yaptığınız gönderiler, alt sayfalarda kalacağından etkileşimlerinizi düşürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir