Sesli arama motoru uyumluluğu için neler yapmanız gerekiyor?
Şubat 17, 2020
Black Friday kampanyası nasıl yapılır?
Şubat 19, 2020

Site içi SEO ne için yapılır?

Site içi Arama Motoru Optimizasyonu, web  sitesi üstünden  yayın yapmış ve organik olarak trafik çekmek isteyen bütün internet siteleri içinde epey önemlidir. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları ile site içi Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları inşa etmek, internet sitenin arama motorlarına geçimli olmasını sağlayarak, kullanıcıların gerçekleştirdikleri arama sorgularında sayfaların ön sıralarda çıkmasına ile ilgili yardımcı  olur.Bu da organik olarak internet sitesine trafik yönlendirme de önemli bir  rol oynadığı içinde e-ticaret şirketleri içinde bu çalışmaların doğru yapması, geri dönüşümleri artırmada bir  fırsat yaratır.

Site içerisinde bulunduğu gibi site dışında da uygulanan Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları vardır. Bu konuya da önümüzdeki zamanlarda ayrıntılı bir şeklinde değineceğiz. Bu gün ise yanlızca site içi Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarına odaklanacağız.

Site içi Arama Motoru Optimizasyonu ne için  yapılır?

Sitenin hızını  düşüren ögeleri kaldırın

Web site yüklenme hızının Arama Motoru Optimizasyonu tesiri yer aldığı içinde internet sitenizin hızını  düşüren ögeleri kaldırmanız ve sitenizin yüklenme hızını  artırmanız öncelikli çalışmalarınız arasında olmalı. Önceden Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları genellikle anahtar sözcük kullanımlarına bağlı olsa da son zamanlarda bundan sonra kullanıcıları tecrübesi de arama neticelerinde çıkan sayfaların sıralarını etkilemekte.

Sitenin yavaş yüklenmesi, arama motorlarına sitenin meseleli olma ihtimalini düşündürdüğü içinde, bu yavaş siteleri arama sorgularında daha  alt sıralarda gösteriyor. Arama motorları da kendisi kullanıcılarına en iyi tecrübesi sunmayı hedeflemekte. Bu sebeple de yavaş açılan sayfalar adına, açılma hızlı  yüksek olan sayfaları kullananlara öneriyor.

Web sitenizin açılma hızını  artırmanız, kullanıcıları deneyimlerini ilerlettiği için de site içi Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarınız için de önemli  bir  rol oynamakta. Hız  testi ve site açılma hızını  çoğaltmak ile ilgili bilgi alabilmek için alttaki sizlere hazırlamış olduğumuz rehberleri okuyabilirsiniz.

Sayfa başlık ve alt başlıklarını doğru düzenleyin

Arama motoru botları, sayfaları indekslerken sayfa başlıklarına bakarak, sayfanın ne konusunda olduğunu anlar. Bu sebeple de sayfa başlıklarınızı doğru bir  şeklide kurgulamanız ve oluşturmanız gerekir.

Web sitenizdeki her sayfalarda bir tane “h1” etiketli ana başlık olduğunda emin olun. “h1” etiketi, sayfa ana başlığını gösterir. Her sayfada bir tane “h1” başlığının olması tavsiye edilir.  Ters durumda bu botlar sayfayı indekslemekte sorun yaşarlar.

Site içi Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarınızı yaparken sayfa içindeki metinlerde de ara başlık kullanmanız gerektiğinde, “h2, h3, h4, h5, h6” etiketlerini kullanabilirsiniz. Burada hiyerarşik bir düzen içerisinde bu alt başlık etiketlerini kullanabilirsiniz.

Bu kullanımların  haricinde, sayfa başlıklarınızı kullanırken, sayfa içeri konusunda anahtar kelimelerinizi de bu başlıklarınızda geçirmeyi mümkün oldukça unutmayın. Bu noktada anahtar kelimeleri herhangi kullanmak adına, anlamlı cümleler ile birlikte kullanmanız ve bu başlıkların okuyuculara hitap etmesi gerekir.

Görsel optimizasyonunu yapın

Site içi Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarınızda internet sitenizde kullandığınız görsellerin de optimizasyonunu yapmanız gerekir. Resim aramalardan da sitenize trafik çekebilirsiniz. Bunun için de kullandığınız görsellerin arama motorlarına iyi olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir