E-ticarette mobil reklam performansı ne şekilde artırılır?
Şubat 12, 2020
Site içi SEO ne için yapılır?
Şubat 18, 2020

Sesli arama motoru uyumluluğu için neler yapmanız gerekiyor?

Sesli arama motoru uyumluluğu son zamanlarda e-ticaret şirketleri için önemli bir  hal almaya başladığı için bu konuda  stratejilerin geliştirilme aşaması gerekiyor. Akıllı cihazların tüketiciler arasındaki tüketiminin yükselmesi ile birlikte sesli arama motoru sorgularının da artmaya başlıyor. 2017’den ardından biraz biraz artış gösteren bu sorgular ve sesli arama motoru tüketimi önümüzdeki senelerde henüz fazlaca artmaya başlayacak.

Bu halde de e-ticaret firmalarının, sitelerini sesli arama sorgularına hazır duruma getirmeleri ve SEO çalışmalarına yeni bir  bakış açısı getirmeleri gerekiyor. Bu rehberimizde de internet sitelerinin sesli arama motoru uyumluluğu içinde neler yapmaları gerekliliğini ele alacağız.

Sesli arama motoru uyumluluğu yapılması ?

Şirket bilgilerinizi güncel tutun

Tüketiciler, markanıza ulaşmak istediklerinde bilhassa etkileşim gibi verilere arama motorları üstünden ulaşacakları içinde web üstünde şirket bilgilerinizi güncel ve basit ulaşılabilir bir  şekilde tutmanız önemlidir. Sitenizde etkileşim sayfası üstünde etkileşim bilgilerinizi yazmanın yanında Google Business üstünde de bu verileri güncel tutmanız, sesli arama motoru sorguları ile markanız ile ilgili isteyenlerin işini kolaylaştıracaktır.

Web sitenizin hızını artırın

Kullanıcı deneyiminin SEO çalışmalarına tek tesiri bulunmaktadır ve kullanıcıları tecrübenini ilerletmek içinde yapabileceğiniz çalışmalardan bir tanesi de internet sitenizin hızını  artırmaktır. Akıllı telefon gibi cihazlar üstünden sesli komutlarla sitenize ulaşmak isteyen şahıslar, süratli bir  şeklinde netice almaya çalıştıkları için internet sitenizin de açılma hızının yüksek olması gerekir. Sitenizin açılma hızını artırarak, kullanıcıları tecrübelerinini de iyi hale getirmeniz, arama sorgularındaki sıralamanızı da artıracaktır.

Sorulara odaklanın

İçeriklerinizi üretirken, tüketicilerin ne tür aramalar yaptıklarını düşünmeniz ve bu arama sorgularında ne tür  sorduklarını çözümleme faktörüz önemlidir. Sesli komutlar çoğunlukla sorular  ile yapıldığı için, oluşturduğunuz içeriklerde sorulara odaklanmanız önemlidir. Bu noktada gerçekleştireceğiniz çalışmalar:

Marka, ürün ve içeriklerinizle alakalı olan anahtar kelimeleri sual formatına getirmek,

Jargon ve yöntem kelimelerden kaçınarak, soruları basit tek şeklinde yanıtlayan soru yazmak,

Kopya içeriklerden kaçınarak, orijinal ve tüketicilerle etkileşime geride bıraktığımız metinler yazmak olmalı.

Böylelikle sorular üstünden yola çıkarak, tüketicilerin gerçekleştirdikleri sesli komutlara da cevap verecek içerikler geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Long tail anahtar kelimelere odaklanın

Long tail arama motoru çalışmaları da sesli arama uyumluluğu için de üstünde durmanız gereken  konulardan biri. Sesli komutlarda kullanıcılar henüz uzun ve bariz sorgular yapmaktalar. Long tail arama motoru  çalışmaları da doğru şeklinde kurgulandığında, kullanıcıların yapmakta bulunduğu bu sesli komutlara cevap verilmesini sağlayabilir. Long tail anahtar kelimeler, henüz bariz ve basit sorgulara cevap verilenesi içinde, geri dönüşüm oranları yüksektir; zira alışveriş döngüsü içinde satın almaya yakın şahıslar doğrulusunda kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir