Tedarik Sürecinde Sık Yaşanan Problemler
Ekim 15, 2020
E-Ticaret Sitenizi Verimli Hale Nasıl Getirirsiniz?
Ekim 20, 2020

Marka elçisi nedir ve pazarlamada niçin önemlidir?
Marka elçisi, son zamanlarda pazarlama çalışmalarında markalara çoğu yönden üstünlük sağladığı gibi onlara değişiklik  katar. Son zamanlarda rekabetin yüksek olması, markaları değişik pazarlama çalışmalarına yönlendirmekte. Geri dönüşüm gerçekleştiren yöntemlerden kimileri ise çoğunlukla markaların kendilerinin değil; onlar yerine başkalarının tanıtım yaptığı çalışmalar olarak öne çıkıyor. Tüketiciler, firmaların direk gerçekleştirdikleri reklamlara çoğunlukla güvenmedikleri gibi bundan sonra gün içinde yüzlerce reklam gördükleri içinde böyle içeriklere de mesafeli davranabiliyor.
Bu nedenle de İnfluencer pazarlama veya marka elçisi ile çalışmak, klasikleşen ve sıradanlaşan tanıtım çalışmalarının önüne geçebilmekte. Kesinlikle bu çalışmaların da doğru  şekilde yapması gerekliliğini hatırlatmamız gerekiyor.
İnfluencer pazarlama ve marka elçisi, birbirine benzese de gerçekte değişik temellere dayanmaktadır. Marka elçilerinin yaptığı çalışmalar henüz uzun vadeli çalışmalar bulunduğu gibi, bu şahıslar marka ile tek kafaya sahiptir. İnfluencer ile yanlızca tek kampanya ile de çalışabilirsiniz ve uygulanan çalışma marka ile şahıs arasında bağ olması gerekliliği sağlamaz. Bu nedenden dolayı de İnfluencer hesaplar, yanlızca bu kampanya müddetinde sizinle alakalı konu paylaşırlar. Marka elçisi ise markaya sadık bulunduğu içinde uzun vadede marka ile iş birliği içinde olur.
Marka elçisi nedir?
Marka elçisi,  markanın ürünlerini kendisi de kullanmayı seçenek eden ve marka ile iş birliği içinde çalışarak, markanın ürünlerini kullanmaktan duyduğu memnuniyeti kendisi kitlesiyle paylaşan ve markanın tanıtımını yer aldığı sektörde yapmış şahıslara denmektedir.
Bazı marka elçileri, sosyal ağlar üstünde kuvvetli tek tesire mevcut içinde seçilirken, kimileri ise markaya ihtirasla bağımlı olan ve oranla daha düşük kitleye sahip olsa da niş tek sektörde marka tanıtımı yapabileceği içinde seçilir.
Elçilerle firma arasında parasal tek iş anlaşması olsa da elçiler devasa genellikle markaya olan tutkuları hasebiyle de bu firmalarla çalışmak isterler. Bu şahıslar ürünler ile ilgili yöntem istihbarata sahip oldukları içinde tüketicilere takviye sağlayabildikleri gibi tüketicilerle marka arasında emin tek köprü de kurma vazifesini üstlenirler.
Marka elçisi, kendisi kitlesini iyi bildiği içinde markanın ürünleri konusunda amaç kitlenin gereksinim duyduğu muhtevaları oluşturabilir ve böylece de marka tanıtımında tesirli işlevler görebilir. Satış, yöntem takviye, pazarlama ve fiyatlandırma gibi konularda markalara geri bildirimler de vererek, tüketicilerin ürünle alakalı ne gibi kanaatleri olduğunu da belirtebilirler.
Marka elçisi pazarlamada sebep önemlidir?
Marka imajınızı kuvvetlendirebilir ve korur
Marka elçisi, markaya tutkun olan şahıslar oldukları içinde markanızı değişik platformlarda savunurlar. Marka konusunda uygulanan negatif yorumlarda veyamedyada çıkabilecek negatif haberlerde markanın yanısıra olmayı seçenek ederler. Kendisi hayat sürdürdükleri pozitif tecrübeleri ve deneyimleri de kendisi kitleleriyle paylaşarak markanın imajını tüketicilerin gözünde tedavi istikametinde çalışmalar yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir