E-Ticarette Marka Olabilmek İçin İpuçları
Mart 3, 2021
E-Ticaret sitenizde ürün odaklı blog yazılarının yararları
Mart 5, 2021

E-Ticaret Gelirlerinde Değişimler
1. Market Alışverişleri
Market alışverişi odaklı online alışveriş, alışveriş yapanların ihtiyaç duydukları ürünleri yerel marketlerde stoklar tükendiği için bulamayıp internete yönelmesiyle haftasında yükseldi. E-ticaretin diğer alanları da yükseliyor gibi görünse de, dramatik artış veya çöküşler yok.

2. Diğer E-Ticaret Kategorileri
Market alışverişine ilave olarak, online alışveriş farklı kategorilerde çok sayıda ürünü kapsar. E-ticaret performansı genelde çok yüksek ya da düşük değildir.

3. Abonelik Hizmetleri
E-ticaret satışları genelde beklendiği gibi hızla yükseliyor gibi görünmese de, bazı istisnalar da mevcut. Bunlardan biri, hem gelir hem de dönüşümde önemli artış eğilimleri gösteren abonelik hizmetleridir.

Covid-19: Ürün Kategorilerindeki Değişimler
İnsanlar devamlı değişen global ve yerel şartlara göre satın alma seçimleri yaparken, satın alınan ürün kategorileri de değişmektedir.
Bunlar:
• Proaktif sağlık odaklı satın alma (vitamin vs. önleyici, koruyucu sağlık ve daha sağlıklı yaşam ürünleri satın alma).
• Reaktif sağlık yönetimi (maskeler ve el dezenfektanları gibi koruyucu kıyafetler satın almak).
• Kiler hazırlama (yiyecek ve ev eşyalarını stoklama).
• Karantina hazırlığı yapmak (mağazalardaki stok eksikliği ve daha az mağaza ziyareti yapmak).
• Kısıtlı yaşam (daha az sıklıkta alışveriş yapma, sınırlı e-ticaret).
• Yeni bir normal (günlük rutinlere geri dönüş, kalıcı olarak değişen tedarik zinciri).

Sağlık ve Güvenlik Ürünleri
Boş raflarla karşılaşan ya da internetten fiyat araştırması yapılan herkes, sağlık ve güvenlik ürünlerinin üretilip stoklanabileceğinden çok daha hızlı satın alındığını bilir.

Raf Ömrü Uzun Ürünler
Büyük bir yükseliş gösteren paketli tüketici ürünlerinden bir tanesi de raf ömrü uzun olan ürünlerdir. Bunlar uzun süreli karantina planlayan insanların kategorisine giriyor. Uzun raf ömrüne sahip konserve kuru fasulye ve kuruyemiş gibi ürünler ise talepte artış gören ürünler içerisindedir.

Yiyecek ve İçecekler
Uzun vadeli karantina tipi kalemlere ilave olarak, genel itibari ile bakkaliye/market satışları artış gösteriyor. Bununla beraber, insanların yiyecek satın alma şeklinde bazı davranışsal değişiklikler görülüyor.
Örneğin, süpermarketlerdeki yoğunluktan kaçınmak için pek çok kişi marketlerin sanal marketlerini ve teslimat alternatiflerini tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir