E-Ticaret Entegrasyonu Nedir?
Mart 2, 2021
Covid-19: Pandeminin E-Ticarete Etkileri
Mart 4, 2021


E-ticarette bir marka olabilmek, uzun vadede şirketinizin başarısını yükseltirken, sadık müşteri kitlelerine de sahip olmanızı sağlar. Birçok işletmenin odağı ürün satışı yaparak, kârlılığını artırmak olduğu için markalaşma konusuna çok önem vermemektedirler. Bu sebeple de sadık müşteri kitlelerine sahip olamamaktadırlar. Ancak tüketiciler, bir markayı benimsediklerinde uzun zamanda onların takipçisi oldukları için uzun süreli müşteriler olabilmektedirler. Bu nedenle de sadece fiyat veya satış odaklı olmayarak, bir marka haline gelebilmek, uzun süreli stratejinizin temelinde bulunmalıdır. Peki, marka olma sürecinde neler yapılmalıdır?

E-ticarette bir marka olmak için ne yapmanız gerekmektedir?

 • Sizi farklı gösteren fonksiyonlara karar verin.
  Öncelikle sizi marka olarak rakiplerinizden farklı kılan fonksiyonlarınızı belirlemelisiniz. Kullanıcılar ne gibi değerler katıyorsunuz, farklı hizmetleriniz neler, rekabette öne çıkmanızı sağlamayı başaran fonksiyonlarınız ne gibi sorularına cevap verebilmelisiniz. Böylece bir marka olmak için kendinizi çok daha iyi tanımlamış olursunuz.
  İyi olduğunuz yanları, kötü ve eksik yanlarınızı belirleyerek, marka imajınızı yaratmak için verileri gözünüzün önüne getirmeniz gerekir.
 • Marka kimliğinizi oluşturmaya başlayın
  Marka olabilmek için, şirketinizin de kendi kimliği olmalıdır. Bir kurumsal imaj yaratmak ve yaptığınız tüm yayınlarda ve internet sitenizde bu imajı gösterebilmek için marka kimliğinizi belirlemeniz çok önemlidir. Logonuz, sloganınız, iletişim diliniz, görsel ve grafik çalışmalarınız, site tasarımınız, sosyal alanlarda görünüşünüz ve yayınlarınızın bir kurumsal kimlik altında görünmesi ve belirli standartlara uygun olmalıdır.
 • Marka değerinizi artırın
  Marka kimliğinizi oluşturma işlemi sonrasında marka değerinizi de yükseltecek çalışmalara başlamalısınız. Marka değerinizin yükselmesi, kullanıcılarda marka algısı yaratmanıza imkan tanır. Şirketinizin finansal durumunuzu ve marka bilinirliğinizi artırarak ve bir tüketici kitlesi yaratarak marka değerinizi yükseltebilirsiniz. Markanın değeri yükseldiğinde, kullanıcılar içerisinde markaya karşı pozitif bir izlenim oluşmaya başlayacağı için markalaşma sürecinize katkı sağlamaktadır.
 • Markanıza özel hizmetlerinizin lansmanını yapın
  Marka olma sürecinde, sizi rakiplerinizden ayıran fonksiyonlarınızı da pazarlama faaliyetlerinde ön planda bulundurabilirsiniz. Marka bilinirliğini artırma ve sizi farklı kılan yönleri kullanıcılara tanıtmanız, markanızın neden daha özel ve farklı olduğunu anlamalarını sağlar. Bu nedenle de iyi yaptığınız işleri de zaman zaman pazarlama çalışmalarınızda öne çıkararak, takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir