E-Ticaretin Aktif Olarak Kullanıldığı Sektörler
Şubat 16, 2021
E-ticaret firmaları için Hashtag kullanım ipuçları
Şubat 18, 2021

E-TİCARET OK AJANS

Ürünlerinizi iyi tanıyın
Reklam ve pazarlama çalışmalarınızın verimli olabilmesi için önce ürünlerinizi çok iyi tanımanız gerekir. Ürünlerinizin hangi problemleri çözdüğü, rakip firmaların ürünlerinden farklılıkları ve onlara kıyasla sağlamış olduğu avantajlar, hangi tüketici kesimine yönelik olduğu ve bu ürünleri hangi B2C firmalarının satabileceği gibi konularda analizlerinizi yaparak pazarlama ve reklam tanıtım çalışmalarınız için veriler oluşturmanız gerekir.
Hedef kitlenizi ve müşteri profilinizi belirleyin
Satışlarınızı artırmak için öncelikle kimlere yönelik pazarlama ve reklam tanıtım çalışmaları yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Ürünlerinizle ilgili bilgileri topladıktan sonra bu ürünlerin kimlere hitap edeceğini ve pazarlama çalışmalarınızı bu kişilere yönelik nasıl yapacağınız üstünde çalışmalara başlamanız gerekir. Hangi B2C şirketleriyle iletişime geçmeniz ve bu firmaların ilgili yöneticilerine ulaşmak için hangi kanalları seçeceğinize de bu süreçte karar verebilirsiniz.
Hedef kitlenizi belirlemediğinizde, ürünlerinizi pazarlamak için doğru kişi ve kanallara yatırım yapamadığınız için de satışlarınızı artıramazsınız. Bu nedenle de hedef kitle analizi bu süreçte önemli bir detaydır.
Web sitenizi iyileştirin
Online toptan ürün satışlarınızı artırmak için web sayfanız üstünde de bir takım iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı deneyimini geliştirmenin beraberinde ürün açıklamalarını ve site navigasyonunu iyileştirmeniz de önemlidir. Bunun beraberinde satıştan önce ve sonrası için hızlı destek sistemleri geliştirmeniz ve ödeme sistemlerinizin kapsamını genişleterek, ödeme süreçlerini de kolaylaştıracak çözümler üretmeniz satışlarınızı artırmanıza yardım edecektir.
Fiyattan çok hizmet kalitesine odaklarının
Sadece fiyat odaklı çalışmalar yapmak size belli bir sonuç verse de uzun sürede ürünün değerini düşürmenize neden olur. Çünkü siz fiyat indirimi yaptığınızda rakip firmalar da bunu yapacaktır ve bu süreç kendi içerisinde bir kısır döngüye girerek ürünün değersizleşmesine sebep olacaktır.
Bunun yerine hizmet kalitenizi artırmanız ve rakiplerinizin sunmadığı değerleri müşterilerinize sunmanız daha yerinde bir yaklaşımdır. Örneğin, normal bir süreçte ürün tedariğiniz 10 gün sürüyorsa bu süreyi kısaltarak 7-8 güne çekmeniz, satıştan önce ve sonrasında nitelikli müşteri desteği sunmanız hizmet kalitenizi artıracaktır. Toptan ürün satışlarında müşterilerle iyi ilişkiler geliştirmeniz uzun süreli iş ortaklıklarını da yanı sıra getirecektir. Bu iyi ilişkileri geliştirecek hizmetler sunduğunuzda da sadık müşteriler kazanmaya başlarsınız.
İnternet üstündeki görünürlüğünüzü artırın
B2B satışlarında müşterilerinize ulaşmak için internet üstündeki görünürlüğünüzü de artırmanız gerekir. Bunu sağlamak amacıyla de dijital pazarlama çalışmalarına yatırım yapmalısınız. Doğrudan tüketiciye ulaşmıyor olabilirsiniz; ama bu müşterilerinizin web üzerinden ürün ve marka aramadıkları manasına gelmiyor. İnternet üstündeki görünürlüğünüzü ne kadar artırırsanız, hedef kitlenize ulaşma şansınızı da bir o kadar artırırsınız.
Dijital pazarlama çalışmalarınızda sosyal ağ, SEO, içerik pazarlama, video pazarlama gibi çalışmalara yatırım yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir