Stoğu tükenen ürünleri online alışveriş sitenizde nasıl yönetmelisiniz?
Şubat 19, 2021
İnternet Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Şubat 23, 2021

E-TİCARET OK AJANS

Blog yönetimi, doğru yapıldığında online alışveriş sitesine organik trafik sağlamanın beraberinde yeni kitlelere ulaşma konusunda da önemli bir görev üstlenir. Blog yönetimi yaparken özellikle dikkat edilmesi gerekli olan unsurlar bulunmaktadır. Bu yazımızda da bu süreçte dikkat etmeniz gerekli olan konuların üzerinde duracağız.

E-Ticarette Blog Yönetimi Nasıl Yapılır?
Hedef kitlenizi belirleyin
E-ticaret siteniz üstünde belli bir niş üzerine içerikler üretmeniz daha yerinde olacaktır. Bulunduğunuz sektör veya ürünleriniz özelinde bir niş yani hedef kitle belirlemeniz, yazacağınız konuları daha net bir duruma getireceği gibi sizin de belirli bir konuda olan bilginizi ortaya koymanızı sağlayarak, sektörel otorite kurmanızı sağlamaktadır. Sektörel açıdan bir otorite kurmanız, markanıza karşı güven duyulmasına ve belli takipçi kitleleri edinmenize de yardımcı olmaktadır.
Tek bir niş üstünde ilerlelemeniz, kendi işinizle ilgili hedef kitleye ulaşmanızı da kolaylaştırmaktadır.

Anahtar kelimelerinizi hazırlayın
Blog yönetimi yaparken, içerik pazarlama çalışmalarınızda kullanacağınız ve blogunuzu etrafında oluşturacağınız arama kelimelerinizi de çıkarmanız ve belirlemeniz gerekir. SEO bu süreçte sizin için oldukça önemli olacaktır. Doğru arama kelimeleri seçerek, arama sorgularına yanıt verecek içerikler hazırlamanız, Google üzerinden daha fazla trafik edinmenize yardım edecektir.

Genel olarak sektörel arama kelimelerin beraberinde, alt ve yan anahtar kelime gruplarını da belirleyerek, blog bölümünüzde SEO odaklı içeriklere de yer vermeniz bu süreçte yapmanız gerekli olan çalışmalar arasında yer almaktadır.

SEO stratejinizi geliştirin
Blog yönetimi sırasında SEO stratejinizi de geliştirmeniz önemlidir. Anahtar kelime planlamasının beraberinde blog yazımı sırasında uygulamanız gerekli olan SEO taktiklerini de planlamalısınız. Başlıklar, yazım kuralları, ürün açıklamaları, görsel ve video kullanımı, anahtar kelime yoğunluğu gibi SEO odaklı kuralların kullanımı çerçevesinde bir strateji oluşturmak, içeriklerin arama motorlarında daha iyi biçimde indekslenmesini sağlayacaktır.

İçerik planınızı oluşturun
Blog yönetimi sırasında içerik planlamanızı da yapmanız önemli. Haftanın hangi günleri, ne sıklıkta paylaşım yapacağınızı öncelikle belirlemeniz önemli. Blogların yazılması emek ve zaman gerektirdiğinden ne sıklıkla yazabileceğinizi belirleyerek blog konularını belirlemek gerekir. Farklı kategoriler ve farklı içerikler sunmak, hem okuyucularınıza farklı içerikler sunmanızı sağlarken hem de blog konusunda da çeşitlilik sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir