Ziyaretçilerin Sepetten Çıkma Nedenleri:
Kasım 5, 2020
Sanal Mağaza Açmak İsteyenlere Öneriler ?
Kasım 9, 2020

Mobil site performansınızı artırın
Kış sezonu sürecinde pek çok kampanya çıkabilirsiniz. Özellikle Black Firday ve yılbaşı döneminde yapacağınız pazarlama faaliyetleri sebebiyle web sayfanızde bir yoğunluk olabilir. Sosyal medya reklam tanıtımlarında veya Adwords kampanyalarından yararlandığınıda kullanıcılara büyük çoğu zaman mobil cihazlardan ulaşırsınız ve onlar da mobil cihazları üzerinden web sayfanızi ziyaret ederler.

Mobilde trafik artışı sebebiyle de mobil sitenizin performansının iyi olması, gelen trafiği karşılayabilmesi ve kullanıcılara iyi bir kullanıcı bilgi birikimi sunması gerekir. Bunu sağlamak amacıyla de mobil site optimizasyonunu yapmanız önemlidir.

Site açılma hızını artırın
Sitenizin bu süreçte hızlı çalışması ve sayfaların da hızlı yüklenmesi oldukça önemlidir. Kış sezonu boyunca tüm firmalar yıl sonunu kapamak için kampanyalara ve fırsatlara yöneleceği için rekabet daha da artmaya başlayacaktır. Bu süreçte de kullanıcı bilgi birikimi önemli bir rol üstlenmektedir. Site açılma hızı da bu kullanıcı bilgi birikimi unsurlarından biri.

Altyapınızı test edin ve bakım çalışmalarınızı yapın
Yukarıda da sözettiğimiz gibi kış sezonu kampanyaları yaptığınızda web sayfanız yüksek bir trafik alacaktır ve sitenizin bu trafiği kaldırabilmesi için sağlam bir altyapıya ihtiyacınız olacaktır. Sitenin yoğun trafik sebebiyle zorlanmaması veya hata almaması için bakım çalışmalarınızı yapmanız ve altyapınızı test ederek gerekli önlemleri almanız önemli.

Kampanya ve kış sezonu ürünlerinizi belirleyin
Kış dönemi süresince öne çıkaracak olduğunuz kampanya ürünlerini de şimdiden seçip düzenlemeniz önemli olacaktır. Kış sezonu süresince öne çıkacak, çok fazla satılacak ve istek görecek ürünlerinizi belirleyerek varış sayfalarınızı da hazırlamaya başlamanız önemli. Kış kampanyaları için ürünlerinizi belirlemeli, ürünlerinizde nasıl bir ücretlendirme ve indirim sunacağınızı hazırlayarak planlamalısınız. Bunun sayesinde ön çalışmalar ve strateji geliştirmek için vaktiniz olacaktır.

Stok kontrollerini yapın
Kış indirimleri için öne plana çıkartacağınız ürünleri hazırladıktan sonra, bu ürünlerin stok kontrollerini ve teminlerini de yapmanız gerekmektedir. Geçen yıllarda yapılan satışlar doğrultusunda bir takım ön görüler ile hangi ürünler için ne kadarlık bir stok gerekeceğini tahmin edebilir ve satış rakamlarını inceleyerek bu verileri toplayabilirsiniz.

Çok istek görecek ürünleriniz için belli bir stok adedi belirlemeniz ve bunu temin etmeniz kış sezonunda gerekli olacaktır. Yoğun kampanya süreçlerinde elinizde bulunan stokları daha hızlı bir şekilde tüketebileceğiniz için buna hazırlıklı olmanız gerekir. Yoğun satış zamanlarında stok devir hızı değiştiği için önlemlerinizi almanız gerekir.

Kargo gönderim alternatiflerinizi belirleyin
Kış sezonu boyunca yapacağınız kampanyalarınızda nasıl kargo gönderim alternatifleri sunacağınızı da belirlemeniz gerekmekte. Ücretsiz kargo, hızlı gönderim, aynı gün kargo gönderimi gibi farklı seçenekler üzerinden pazarlama faaliyetleri yapabilirsiniz.

Bu kampanya zamanlarında tüketiciler kendilerine en iyi fırsatları sunan şirketlerden alışveriş yapacakları için kargo gönderim alternatifleri de öne çıkabileceğiniz yöntemlerden biri olacaktır. Hızlı gönderimler ve bedava dağıttığı kargo alternatifleri bu süreçte geri dönüşümlerinizi artırabilir.

Pazarlama ve reklam tanıtım bütçenizi ayarlayın
Yıllık bütçe planlamanızı yaparken farklı sezonlar ve kampanya dönemleri için de bütçelerinizi planlamanız gerekir. Eğer halen bu planlamaları yapmadıysanız kış sezonu için reklam tanıtım ve pazarlama işleri için bir bütçe ayırmanız gerekecek. Yıl sonu olması sebebiyle pek çok firma reklam tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinı ciddi şekilde artıracaktır. Özellikle pandemi döneminde yaşanan aksaklıklar ve satışların düşmesi sebebiyle firmalar yıl sonunda bu açıklarını kapatmaya çalışacaklardır.

Sosyal medya ve influencer pazarlama faaliyetleri bu süreçte ürünlerinizi ve kampanyalarınızı tanıtmak için bir hayli etkili olacaktır. Sosyal medya kampanyaları düzenleyebilir ve farklı influencerlarla işbirliği yaparak kış dönemindeki satışlarınızı artırabilirsiniz.

Site üstündeki kullanıcı bilgi birikimini artırın
Reklam ve pazarlama faaliyetlerinızı verimli bir biçimde yapıyor olsanız dahi web sayfanızde iyi bir kullanıcı bilgi birikimi sunarak, ziyaretçilerin rahat bir biçimde alışveriş yapmalarını sağlayamadığınız sürece beklediğiniz geri dönüşümleri alamayacaksınız. Bu sebeple sitenizdeki kullanıcı bilgi birikimini artıracak çalışmalar yapmanız bu süreçte size yardım edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir