SEO danışmanlığı nedir? Neden alınmalı?
Mart 5, 2020
SEO ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekli olanlar nelerdir?
Mart 6, 2020

E-ticaret şirketleri içerik pazarlama çalışmalarında değişik blog içerikleri üstünde durarak, internet sitelerine trafik çekerek, marka ile ürün bilinirliklerini artırabilirler. Her endüstriye göre blog içerikleri değişiklik gösterse de, konu konsepti olarak içerik pazarlama çalışmalarında belirlenmiş benzerlikler de bulunur.

Bu rehberimizde de genel olarak e-ticaret firmalarının kullanabileceği değişik blog içerikleri üstünde durarak, size bu çalışmalar için fikirler vermeye çalışacağız.

E-ticaret şirketleri içinde blog konuları

Güncel trendler üstünde durun

Kullanabileceğiniz blog içerikleri arasında güncel olan konuları  ve trendler yer alıyor. Sektörle ya da tüketicilerin ilgisini çektiğini düşündüğünüz konularla  alaka  güncel haber ve verileri blog bölümünüzde yayınlayabilirsiniz.

Endüstri ve sektörel haberler

Bulunduğunuz sektörle alakalı  dikkat çekici gelişmeleri blogunuzda paylaşabilirsiniz. Pazarla alakalı istatistikler, en son haberler, teknolojik ilerlemeler gibi konulara ele alabilirsiniz.

Durum senaryosu analizleri

Sektör hakkında bir konu  kaynağı olmak ve bulunduğunuz sanayide düşünce önderlerinden olmak içinde bulunduğu senaryosu analizleri de yapabilirsiniz. Belirlenmiş bir taktik, iş modeli, kampanya gibi konu analizleri  yapılabilir, verilerinizi yorumlayarak, bu mevzu konusunda alakalı senaryoları hazırlayabilirsiniz.

Ürünün yeni bir özelliğini tanıtın

Blog konuları arasında en tanınmış olanlardan bir tanesi de ürünlerle alakalı içeriklerdir. Tanınmış olan ya da yeni satışa sunulacak bir ürünü veya  satışı olmayan bir ürünü öne çıkararak, ürüne talep ve trafik yaratmak içinde bu ürünün özelliklerini tanıtan içerikler yazabilirsiniz. Bu özellikleri değişik içeriklerde söyleyerek bir seri yapabileceğiniz gibi tek bir ürün içinde tek bir blog yazısı da hazırlayabilirsiniz.

Ekibinizi tanıtın

Ekibinizi tanıtmak da blog konuları arasında kullanabileceğiniz konseptlerden biri. Bu çalışma hem çalışanlarınızın onurunu okşayacaktır hatta markanızın, çalışanlarına verilen değeri gösterecektir. Bununla birlikte çalışanların rutinlerini ve gerçekleştirdikleri işleri anlatarak, şirketinize kattıkları değerleri göstermek de markanızın, müşterilerle daha iyi  iletişim kurmasını sağlarken, transparan bir iş modeli kurmanıza da yardımcı olur.

Kullanıcı deneyimlerini paylaşın

Müşterilerinizin ürünleriniz ve hizmetleriyle alakalı tecrübe yaşadıklarını paylaşmanız da sosyal ilgili bir  kaliteyi taşıyarak, başka tüketicilerin markanıza değerini pozitif yaklaşmasını sağlayacaktır. Özellikle müşterilerin ürün ve hizmetlerle alakalı tecrübeleri, tüketicilerin alakasını daha fazla çekerek, onların satın alma kararlarını henüz pozitif tek şeklinde etkilemektedir.

Konuk yazarlar alın

Sektörünüzde uzman ve düşünce lideri olan kişilerin kendisinin  blogunuz içinde misafir yazar konusu isteyerek de blogunuzu büyütebilirsiniz. Bu kişilerle iletişime geçerek, sizin sitenizde bir yazı yayınlamak isteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Misafir yazarlar, çoğunlukla yayınlanan yazılarını kendisi sosyal hesaplarından da duyurular ve bu da sizin değişik bir hedefe kitleye varmanıza yardımcı olur.

Ürünün kullanım alanlarını anlatan yazılar

Blog konuları arasında üstünde durmanız konun başlıklardan bir tanesi de ürünlerin kullanım alanlarını anlatan ve gösteren blog yazılarıdır. Ürüne talep yaratmak ve ürünün kullanım alanlarını göstermek içinde, tanınmış ya da satılmasını istek ettiğiniz ürünler içinde bu rehberleri hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir