E-ticaret bütçe planlama nedir ve nasıl yapılır?
Aralık 27, 2019
E-Ticaret’e Blog Nasıl Yazılır?
Aralık 30, 2019

Web Site Tasarımları 2020’de Nasıl Şekil Alacak? 

Web site tasarımları da her sene değişmekte ve kullanıcılara farklı; aynı zamanda daha olumlu deneyimler yaşatmak için de gelişmekte. Web site tasarım trendleri 2020 senesindeki bazı değişikliklere uğrayacak. Bu trendleri kimileri, geçtiğimiz senelerde da kullanılmakta olan özellikler olmaya devam edecekken, bazı öğeler ise 2019 senesi içerisinde popülerleşmeye başlayan ve 2020’de de web site tasarımları içerisinde sıkça göreceğimiz unsurlar olacak.

Web site tasarım trendleri 2020’de ne olacak?

Karanlık (Siyah) mod

2019’da popülerleşen tasarım ögelerinden biri de karanlık veya siyah mod olmaya başlamıştır. Bilgisayar ve akıllı telefon ara yüzlerinin yanı sıra web sitelerinde de siyah arka planlı tasarımlar popülerleşmeye başladı. Twitter da bundan etkilenerek, kendi platformu üzerinde karanlık modu bir seçenek olarak sunmaya başladı.

Karanlık mod alternatifi, ya da web site üzerinde arka tasarıyı siyah yapmak, sayfa üzerindeki değişik öğelerin ve elementlerin daha fazla ön tasarıya çıkmasını sağlarken, kullanıcıların gözünü de çok fazla yormadığı için iyi bir kullanıcı deneyimi sunar.

Mükemmel görünümden uzak görsellerle kendi kişiliğinizi yaratmak

Tasarım sürecinde kullanılan grafik ve fotoğraflarda mükemmellikten uzak çizimler de 2020’de web site tasarım trendleri arasında yer alacak. Bu tür çizimler ve grafikler, markanın kimliğini ortaya koyma açısından oldukça etkili olduğu gibi alışıla gelmiş görsel kullanımları ile tüketicilerin dikkatini de çekmek için kullanılabilir.

Özellikle el çizimi ikonlar kullanmak, önümüzdeki dönemlerde daha kişisel bir dokunuş sunmanın yanı sıra daha fazla görsellik olarak da kullanıcılara daha çok hitap edecek.

Yumuşak gölgeler ve havada duran öğeler

Senelerdir Düz tasarım ögeleri web sitelerinde öne çıkmakta. Düz tasarım öğeleri genellikle 2 boyutludur ve sade bir görünüme sahip unsurlardır. Ancak 2019 sene içerisinde firmalar web site tasarımları yaparken, bu konseptten biraz daha çıkarak, 3 boyutlu öğeleri de tasarımlarına eklemeye başladılar.

2020 senesin de hem düz tasarım hem de 3 boyutlu ögeleri barındıdan tasarımları beraberinde getirmeye başlayacak. Özellikle slider gibi sitenin açılma ekranında kullanılan görsellerde yumuşak geçiş gölgeleri bulunan ve havada asılı duruyor hissi veren görseller, markalar tarafından daha sık bir şekilde kullanılmaya başlanacak.

Fotoğraf ve grafik çizimlerin bir arada kullanılması

2019’da olduğu gibi 2020’de de web site tasarım trendleri arasında yer alacak olan konseptlerden biri de fotoğraf ve grafik çizimlerin bir arada kullanıldığı ögeler olacak. Görsel çalışmaları farklılaştırmak ve daha kişisel dokunuşlar için site üzerindeki görsellerde bu tür çalışmalar görüyor olacağız.

Tasarımlarda boş (beyaz) alan kullanımları

Boş beyaz alan kullanımı 2020’de de web site tasarımları arasında trend olmaya devam edecek konseptlerden biri. Boş alanlar kullanmak, tasarımın daha ferah olmasını sağlarken, kullanıcıların site içeriklerini daha rahat bir şekilde algılamasını sağlar. Aynı zamanda karmaşıklığı ortadan kaldırdığı için daha iyi bir kullanıcı deneyimi de sunarak, kullanıcıların site üzerinde geçirdikleri süreyi de artırır.

Sade navigasyon

Web sitelerinde navigasyon ehemmiyetli bir unsurdur ve kullanıcıların basit bir biçimde site üzerinde dolaşabilmeleri gerekir. Karışık navigasyon sistemleri, kullanıcı tecrübesini negatif etkilediği için 2020 senesinde web siteler üzerinde daha sade ve kullanımı basit navigasyon ögeleri daha popüler bir hal almaya başlayacak.

Canlı ve çarpıcı renkler ile sadelik

Sadelik, düz tasarımın esas ilkelerinden biri olarak öne çıkmakta ve son birkaç senelerdir şirketler web site tasarımları üzerinde sadeliği ön tasarıya çıkartıyor. 2020 yılında da bu sadelik devam ediyor olacak. Sadelikle beraber öne çıkacak olan unsurlardan biri de canlı renklerle, sade bir konsept üzerinde verilen mesaj yansıtılmaya çalışılacak.

Canlı ve çarpıcı renk kullanımları, kullanıcıların ilk bakışta dikkatlerini çekmeyi sağlarken, sadelik ile de kafa karışıklığının önüne geçilmesi hedeflenecektir. Karmaşık tasarımlar yerine 2020’de bu tür yaklaşımlar deneyerek, kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir