Youtube Hikaye Özelliği Pazarlama Çalışmaları’nda Nasıl Kullanılır?
Temmuz 17, 2020

Şirket İsmi Belirlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız şirket ismi belirlemek şirket kuruluşunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü kullanacağınız ismin akılda kalıcı olması, tüketiciler tarafından benimsenmiş olması gerekmektedir.

Şirket ismi belirlerken yazılı halinin yanı sıra logoda da nasıl görüneceğini düşünmek gerekmektedir. Şirket isim bulmak oldukça zorlu bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle isim bulurken aceleye getirmemek gerekir. Bunun nedeni ise; kullanılacak olan isim, kurumsal kimliğin oluşmasını sağlayacağından marka bilinirliğini sağladıktan sonra isim değişikliğine gidilecek olursa tekrar marka bilinirliği çalışmaları yapılacak olmasıdır. Burada önemli olan husus markanızı hangi ismin daha iyi yansıtacağına karar vermektir. Bir başka önemli olan nokta ise ismin orijinal olmasıdır.

Uzun isimlerin hatırda kalması zor olacağından mümkün olduğunca kısa isimlere odaklanılmalıdır. Tek kelimelik markalar daha çok akılda kalıcı olduğundan uzun isimlerden kaçınılması gerekir.

Marka ismi kolay anlaşılır olmalı ve doğru bir şekilde yazılabilmelidir. Yabancı kelimeler kullanılması durumunda yazımının da kolay olması gerekmektedir. Burada önemli olan nokta internette arama yapıldığında tüketicilerin ismi kolayca yazabiliyor olmasıdır.

Marka isminin orijinal olması ve başkaları tarafından da kullanılmıyor olması gerekmektedir. Bunun için arama motorlarında ve sosyal medyada marka isimleri araştırılmalı ve benzer isimler olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun yanında marka isminin alan adının müsait olup olmadığına da bakılması gerekmektedir. Alan adının müsait olmaması durumunda marka isminin kullanılması kafa karışıklığına neden olacağından web sitesi trafiğinin de sizinle alakası olmayan yerlere kaymasına neden olacaktır.

Marka ismi bulurken aklınızdaki seçeneklerden başka farklı alternatiflere de açık olmanız ve başkalarının da fikirlerini değerlendirmeniz önemlidir. Başkalarının görüşlerini almak da marka ismiyle ilgili ilk izlenimi almanıza yardımcı olacaktır. Marka isminin bir logoya dönüştürülmesi gerektiğinden bu ismi hem logo hem de ikonla birlikte düşünmek gerekmektedir. Aklınızdaki ismi logo ile birlikte canlandıramıyorsanız farklı isim alternatifleri düşünebilirsiniz. Bu süreçte profesyonel tasarımcıdan destek almanız da faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir