Kurumsal firmalar için sosyal medya içerikleri nelerdir?
Kasım 11, 2020
Ücret ödemeden reklam olarak kullanabileceğiniz çalışmalar
Kasım 13, 2020


Kampanya ürünlerinizi belirleyin

Öncelikli olarak kampanya döneminde öne çıkartacağınız ürünleri belirlemelisiniz. Böylece hangi ürün kümeleri özelinde reklam kampanyaları çıkacağınızı belirlemiş olacağınız gibi stok idaresi yaparken de bu ürün gruplarına ilgi göstermeye başlarsınız. Kampanya ürünlerinizle alakalı resim çalışmalarını ve içeriklerini hazırlamak için de hangi ürünleri öne çıkartacağınızı önceden belirlemenizde fayda vardır.

Ne tür fırsatlar sunacağınızı belirleyin

Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda öne çıkartacağınız fırsatları daha önceden belirlemelisiniz bu hem sizin için hemde reklamını yaptığınız şirketin yararına olur. İnternet site üstünde indirimli satışlar, kupon kodları, yüzde olarak indirimler, tek alana tek parasız gibi değişik fırsat türlerinden hangileri üstüne yoğunlaşacağınıza eskiden karar vermelisiniz. Böylece reklam kampanya içeriklerinizi daha basit bir şekilde hazırlayabilir ve e-ticaret siteniz üzerindeki düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Kupon kodu veyahut indirimlerin yanında kampanya zamanlarında bundle ürünlerden de faydalanarak, fırsatlarınıza böyle ürünleri de ekleyebilirsiniz. Bundle ürünler, sepet ortalamanızı artırmanıza yardımcı olurken, toptan satılan ürün sayısının de artmasına yardımcı olur.

Sosyal basın gönderilerinizi hazırlayın

Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda kullanacağınız sosyal basın gönderilerini de eskiden hazırlamaya başlayın. Reklamların yanında organik şeklinde de takipçilerinize ulaşabilmek içinde sosyal ağları kullanabilirsiniz. Bunun içinde de kampanyalarınızla alakalı değişik sosyal basın gönderileri hazırlayabilirsiniz.

Genel olarak kampanyalarınızı tanıtacak tek muhteva oluşturabileceğiniz gibi ürünleriniz özelinde de değişik içerikler oluşturabilirsiniz. Böyelikle hem sosyal basın üstünde paylaşacak içerikler oluşturabilir hatta kampanyalarınızı tanıtabilirsiniz. Bu muhtevaları Öykü formatında da yaratarak, daha çok iletişim alabilirsiniz. Bilhassa Instagram üstünde öykü muhtevaları daha çok ilgi çektiği içinde kampanya tanıtımlarınız içinde bu formattan da yararlanabilirsiniz.

Sosyal basın reklamlarınızı hazırlayın

Sosyal ağlar reklam ve pazarlama çalışmaları için epey önemlidir. Kullanıcıların gün içinde zamanlarının büyük bir kısmını bu mecralarda geçiriyor olmaları nedeniyle kampanyalarınızı tüketicilere ulaştırabilmek içinde sosyal basın reklamlarından yararlanmalısınız. Değişik kitlelere ulaşmanın yanında sahip olunan takipçi kitlenize de ulaşmak; fırsatlarınızı bildirmek ve kullanıcı internet sitenize çekebilmek için de sosyal basın reklamları epey etkildir.

Hedef kitlenizin aktif tek şeklinde yer aldığı sosyal ağları öncelikli tutarak, kampanya metinlerinizi, resim ya da videolarınızı hazırlayarak, reklam içeriklerinizi oluşturmalısınız.

Hedeflemelerinizi doğru yapın

Reklam ve pazarlama çalışmalarınızdan en yüksek randımanı almak için hedeflemelerinizi de doğru yapmalısınız. Özellikle reklam kampanyalarınızın doğru kitlelere ulaşmasını sağlamanız, fırsatlardan daha çok yararlanılmasını sağlar. Doğru kitlelere ulaşmadığınızda hem potansiyel satışları kaçırır hem reklam bütçenizi hatalı harcadığınız içinde para kaybedersiniz.

Aciliyet hissini tetikleyin

Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda kullanıcı daha hızlı bir şekilde alışverişe yönlendirmek için de aciliyet hissini tetikleyebilirsiniz. Sınırlı sayıda stok bulundurmak, kampanya için bitiş tarihini vurgulamak gibi eylemlerle kullanıcıyı hızlı bir şeklinde eyleme geçirecek ve onlara aciliyet hissini yaşatacak tanıtım çalışmaları yapmanız, satışlarınıza pozitif şeklinde yansır.

Zamanlamaya önem verin

Kampanya zamanları yaklaşırken, reklam ve pazarlama içeriklerinizin hazır olması önemlidir. Ön çalışmalar yaparak, kampanya tarihi ve  içeriklerinizi tamamlayarak hazır durumuna getirmelisiniz.

Kampanya tarihi başladığında reklamlarınızın gösterimlerine başlamanız önemlidir. Özellikle gün içinde reklam verebileceğiniz gibi gece mesai sonrasında alışveriş yapmış kullanıcılara ulaşmak için de de gece merkezli içerik ve reklam çalışmaları da yapabilirsiniz.

Kampanya aralığınız, tüketicilerin reklamları inceleyip satın alabilecekleri kadar uzun; fakat aciliyet duygusunu kaçırmayacak kısalıkta olmalıdır. Defa fazla zaman süresince kampanya yaptığınızda tüketicilere aciliyet hissi veremezsiniz. Bu nedenden dolayı de kampanya müddetini birkaç gün ile sınırlamak, kullanıcıyı daha çok tetikleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir