Sık Yapılan Önemli Pazarlama Strateji Hataları
Temmuz 8, 2020
E-Ticaret Şirketleri İçin YouTube Hikaye Özelliği
Temmuz 15, 2020

E-ticarette marka bilinirliğini artırmak, ürün ve markaya talep yaratmak, talebi artırmak, yeni kitlelere ulaşmak ya da ürün tanıtımları için yapılan tanıtım ve reklam çalışmalarının yol haritası pazarlama stratejisi olarak adlandırılmaktadır.

Pazarlama stratejisi için çalışırken markanın öncelikle amacını belirlemesi gerekmektedir. Amaç belirlendikten sonra bu çalışmaların kimlere yönelik yapılacağının yani hedef kitlenin tanımlanması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise belirlenen amaç için hangi kanalların kullanılacağı belirlenmelidir. Pazarlama stratejilerinde bütçe belirlemek de önem taşımaktadır. Bütçe belirlemek pazarlama çalışmalarının daha verimli yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Pazarlama stratejisi belli bir zaman diliminde yapılacak olan pazarlama çalışmalarını ve bu çalışmaların nasıl yapılacağını kapsayan yol haritasını; pazarlama taktikleri ise, belirlenen strateji içindeki konuları hayata geçirmek için yapılan çalışmalar bütününü kapsamaktadır.

Dijital platformlarda düşük bütçelerle reklam ve pazarlama çalışmaları yapılabilmektedir. Bunların arasında sosyal medya rakamlarının yanı sıra,organik olarak içerik üretimi, organik biçimde etkileşimleri artırarak marka tanıtımı yapmak mümkün olmaktadır.

Neden Pazarlama Stratejisi Hazırlanmalıdır?

E-ticarette marka tanıtımı yapmak, yeni kitlelere ulaşmak ve satışları artırmak için pazarlama stratejilerine yatırım yapılmalıdır. Bu nedenle pazarlama çalışmaları yapmadan yeni tüketicilere ulaşmak mümkün olmadığından markayı doğru kitlelere doğru şekillerde tanıtmak önem taşımaktadır. Bu süreçte de pazarlama bütçesi etkin bir şekilde kullanılabilmelidir.  Geri dönüşümleri artırabilmek için de pazarlama stratejisi şart olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir