Instagram Sayfa Yönetimi Nasıl Olmalıdır?
Ocak 26, 2021
E-Ticaret Sitelerinde Google Tag Manager Kurulumu Nasıl Yapılır?
Ocak 28, 2021

E-TİCARET OK AJANS

2020 senesi pandemi ile geçti ve bütün dünya çoğu konuda sıkıntılar yaşadı. Daha da önemli olan konu ise bütün dünyanın bu tür bir salgın ve krize hazır durumda görülmüş oldu. Bütün sektörler bu durumdan negatif etkilendi, çoğu firma küçülme yoluna gitti, çoğu firma kapanmak mecburiyetinde kaldı, milyonlarca kişi işsiz kaldı. Kısaca ekonomik olarak dünya çapında büyük bir durgunluk sürecine girildi. Pandeminin etkilerini halen görmekteyiz. Kimi ülkeler bu süreci biraz biraz atlatmaya başlarken, dünyanın büyük bir kısmında halen ekonomik durgunluk devam etmekte.
Pandemi, firmaları ciddi şeklinde etkiledi ve değişik sektörler değişik şekillerde etkilendi. Evde kalma yasaklarının sonrasında çoğu şirket yeniden aktif bir şekilde etkinliğe geçse de durgunluk ve ekonomik belirsizlikler halen bütün sektörlerin geleceğini sorgulatmakta.
Pandemi devresi, çoğu sektörde durgunluğa nasıl olsa da e-ticaret firmaları bu dönemi daha düşük hasarla atmayı başardı. Sokağa çıkma yasakları, sosyal mesafe nedeniyle fizki mağazalar uzun bir müddet kepenk kapatsalar da e-ticaret şirketleri bu süreci daha iyi yönetme şansı yakaladılar. İnternetten uygulanan alışverişlerin bu süreçte ciddi şekilde yükselmesi ile birlikte e-ticaret firmalarına olan talep artış gösterdi.

Pandemi Sonrası fiziki mağazalar Neden e-ticarete yönelmeli?
Tüketiciler bundan sonra çevrimiçi alışverişlere çok sıcak bakıyor
Pandemi döneminde tüketiciler, zorunlu olarak internetten alışverişlere yönelmeye başladılar. Fiziki mağazaların kapalı olması ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamak içinde e-ticaret firmalarını tercih etmeye başladılar.
Online alışverişe yönelmeleri, tüketicilerin internette daha çok para harcamalarını sağladığı gibi e-ticaret firmalarının da işlerini düzenli yapmalarına imkan tanıdı. Fiziki mağazanızı pandemi süreci ve ardından internete taşımanız, olası bir salgın veya durumunda, satışlarınıza internetten de devam etmenize imkan tanır.

Pandemi döneminde çoğu sektör e-ticarette öne çıktı
Fiziki mağazaların kapalı olması nedeniyle, tüketicilerin online alışverişlere yönelmesinden dolayı çoğu sektör e-ticarette öne çıkmaya başladı. Genel ihtiyaçlar haricinde, kişisel gereksinimler için de tüketiciler internetten alış veriş yapmaya başladılar. Mobilya, ev tekstili, giyim, temizlik, hijyen, kitap, otomotiv ürünler, elektronik ürünler ve şunlar gibi çoğu farkı ürün grubu bu süreçte web üstünde en fazla satılan ürünler arasında yer almaya başladı.

Tüketicilere 7/24 ulaşabilme imkanı
İşinizi internete taşımanın sağlayacağı fırsatlardan bir tanesi de tüketicilere 7/24 ulaşabilme imkanıdır. E-ticaret siteniz doğru ve güvenilir altyapı üstüne kurulduğunda bakım çalışmalarınız haricinde işinizi 7 gün 24 saat açık tutabilirsiniz. Bu da günün herhangi bir zamanında tüketicilere ulaşabilme imkanı sunabildiği içinde önemli bir özelliktir. Tüketiciler internetten alış veriş yaparken, işten çıktıkların, akşam evde zaman geçirirken veya TV karşısında gördükleri bir ürünü araştırırken alış veriş yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir