Başarılı Markalar Yaratmak İçin Tavsiyeler
Ekim 21, 2020
E-Ticaret Sitelerinin Önemli Kısımları ?
Ekim 27, 2020


Hikaye anlatma, ürün sayfalarınızda kullanmak içinde mükemmel bir stratejidir. Peki sebep öykü anlatımı, ürün sayfalarınızda kullanmak içinde bu kadar etkili bir araçtır? Ve kendisi e-ticaret sitenizde öykü anlatıcılığını nasıl kullanabilirsiniz? Bu blog yazısında, öykü anlatımının neden ürün ve satış sayfalarında etkili olduğunu anlatacağız. Ayrı olarak, öykü anlatıcılığını ürün sayfalarınızda neden kullanabileceğinize dair kimi ipuçları paylaşacağız.

Öykü Anlatımı, Ürün Sayfalarında Kullanmak Içinde Bu Kadar Etkili Bir Taktik Mi?
“Söylemeyi Bırakın, Gösterin….”
Öykü anlatımı, ürün sayfalarında çok etkilidir çünkü insanlara ürününüzün neden bu kadar mükemmel olduğunu söylemek yerine neden bu kadar mükemmel olduğunu göstermenizi sağlar. Size SEO uygulamalarımızın mükemmel olduğunu söyleyebiliriz (gerçekten muhteşemler), fakat size neden muazzam olduklarını göstersem çok daha henüz inandırıcı olurdu.
Öncesinde SEO’u anlamayan ve önemli iyileştirmeler (ve çok para) yapabilen bir müşteri hakkında öykü anlatsak büyük olasılıkla bir üst paragrafta söylediğimiz; “Size SEO uygulamalarımızın mükemmel olduğunu söyleyebiliriz (gerçekten muhteşemler)” bu cümleden daha dokunaklı ve harekete geçirici olabilirdi.

Yorumların ve İyi Referansların Mükemmel Birer Pazarlama Stratejisi Olduğunu Unutmayın!
Muhtemelen referansların güven artırdığını zaten çok iyi biliyorsunuzdur. Gerçek müşteriler, gerçek deneyimlerini paylaşır. Bu deneyimler de yeni müşteriler içinde güveni arttırır.
Referansları ve incelemeleri hikaye olarak kullanmak, ürününüzü henüz kuvvetli duruma getirmenizi sağlayacaktır! İyi bir öykü bir mizaç, bir sorun, eylem ve bir çözüm gerektirir. Müşterinizden referans yazmalarını istediğinizde, dört elementi kullanmaları önemlidir. Onları bu şekilde yönlendirin.
İyi bir öykü de bir soruna gereksinim duyar. Ürününüzü kullanmadan önce insanlardan durumları ile ilgili konuşmalarını isteyin. Ürününüzü neden satın aldıklarını (öyküdeki işlem) ve ürününüzü kullanmaya başladıktan ardından durumlarının nasıl değiştiğini (çözüm) sorun.
Kısa tek örnekle yorumlamak gerekirse;
Diyelim ki el örgüsü ürünler sattığınız tek e-ticaret sayfanız var. Fakat birçok el örgüsü kıyafet ve aksesuar satan site ve butik var değil mi? Sizin burada yapmanız gereken en önemli şey, en abiye kıyafetleri sizin sattığınızı ve sizin neden seçenek edilmeniz gerekliliğini göstermenizdir.
Asıl müşterilerinizden neden sizi tercih ettiğini sorarak kendinize öteki müşterilerinizi ikna etmek içinde küçük hikayeler yaratabilirsiniz. Bunları paylaşarak yeni müşterilerinizi satın almaya ikna etmek içinde etkili kaynaklar oluşturabilirsiniz.
Böylece güçlü referanslarla sebep satın almaları gerekliliğini söylemek adına dokümanlarla göstermiş olursunuz. Bu tür bir pazarlama tekniği her vakit yeni müşteriler içinde henüz efektif olacaktır.
Eğer insanlar hikayelerinizdeki karakterlerle temas kurabiliyorsa, bu yöntem güçlüdür. Ürün sayfalarınızdaki hikayelerinizin gerçek şahıslarla alakalı olmasından her vakit emin olun. Öyküleri henüz gerçekçi ve canlı duruma getirmek içinde ayrıntılar ekleyin. Bu düzenek, insanların hikayelerinizdeki karakterlerle temas kurmasını kolaylaştıracaktır. Öyküleri daha da gerçeğe dönüştürmek içinde resim ve video ekleyin.
Genel olarak toparlarsak, öykü pazarlaması her alanda işe yarar tek tekniktir. Siz de kendisi ürününüze özel olarak tek ürün öyküsü yaratabilir satışlarınızı artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir