Trendyol ve E-Ticaret Entegrasyonu
Ağustos 3, 2021
Z Kuşağı Nedir? E-Ticarete Ne Kadar Yatkındır?
Ağustos 5, 2021

E-Ticaret İzmir - OK AJANS

Günümüzdeki yaygın olan ticarette olduğu gibi, E-ticaret sektörü üzerinde niş sektörler bulunur. Bu tarz konularda iyi bir araştırma ile iyi niş ürünleri bulunabilmekte ve satışlarda çok kısa zamanlamalarda iyi ivmeler yakalanabilmektedir. Niş ürün grupları hakkında bilinen temel olan bilgi ise ürünlerin sade ve minimal olması ve pazarlama ile biraz daha kolay iletişim yapılacak olmasıdır.

Peki, temel olarak hangi dinamikler vardır?
Niş ürün gruplarında, e-ticaretin sade iş dinamiklerine ihtiyaç duymuş oluyoruz. Niş olmasından ötürü az bir kitleye ulaşılacak olunması yoğun talepler karşısında da hazırlıklı olunması gerektirecektir. Yani segment olarak daha az bir gruba ulaşılırken satış gücü fazla olan bir ürün grubunuz olabilir. Buradan çıkacak olursak, ciddi anlamda ürün analizi yapmak gerekmektedir.
Ürün analizi kelimesini sürekli duyuyoruz. Temel olarak bir e-ticaret sisteminin en temel öğelerinden birisi üründür. Ürün analizleri ise ürünün satış potansiyelini, pazar payı, fiyatı ve rekabetleri olmak üzere birçok madde içerisinde ele alabilir. Ürün analiz süreçleri konusunda hem ciddi bir sistem yapısı kurmaya, hem de şirketinizin büyüme potansiyelinde en etkin rolünü oynayacaktır.
Ürün detaylarına bağlı şekilde ürünlerin sitedeki gösterimlerinin, fotoğrafların hazırlanması kısacası ürün içeriklerindeki yönetimin de çok rahatlıkla sağlayabilir. Tüm detaylar ele alınabilir, kaliteli fotoğraflar, ölçütler veya videolara dek birçok içerik, çok etkili etkileşim kazandıracaktır.
Hal böyle olunca, niş ürün gruplarında gözden kaçırılmaması gereken ürün çeşitlendirmeleri, aynı şekilde geçmiş kayıtları ile birlikte baz alınarak günümüze kadar olan zaman hikayesine de bakılmalıdır.
Doğru ürün ve doğru pazarların en önemli özellikleri, büyüme potansiyeli olarak açık olmasıdır. Yapılan yatırımların ciddi olarak yapılabildiğini ele aldığımız zaman, doğru tahminler sizi çok yakında hedefinize götürecektir.

Pazarlaması kolaydır!
Birçok e-ticaret sitesinde veya yönetiminin en temel sorunlarından birisi ise ürünlere olan haimiyettir. Örneğin birçok pazarlama departmanında ürünlere yüzde yüz alışabildikten sonra tam eforlu çalışıyorlar. Ürünlere olan uzaklıklar, mesleki yeteneklerde de verimsizliğe sebep olmaktadır. Tam bu noktada daha dar olan ürünlerinize hakimiyet çokça fazla olacağı için çok kısa bir sürede kolay ve masrafsız bir pazarlama yapabilirsiniz. Güzel ürün görselleri ile bir sosyal medya çalışması yaptığınızda oldukça fazla iş görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir