Sepeti terk edenlere kişilere yönelik çalışmalar yapın
Mart 4, 2020
5 değişik şeklinde Instagram paylaşım performans analizi nasıl yapılır?
Mart 5, 2020

E-TİCARET OK AJANS

İnstagram istatistik verilerini incelemek, bu platform üstünde yaptığınız pazarlama çalışmalarını geliştirmenizi sağlayacaktır. Kullanıcıların davranışlarını kavramak ve gönderi etkileşimlerinin nelerden etkilendiğini görmek stratejilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. 2019’un geri kalan döneminde İnstagram stratejilerini ilerletmek içinde kullanabileceğiniz en önemli İnstagram istatistiklerini burada paylaşıyoruz.

İnstagram istatistikleri: Kullanıcılar

İnstagram, Haziran 2018’de 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Facebook 1,4 milyar ile birinci sırada yer alıyor. Twitter’ın aktif kullanıcıları 68 milyonken, Pinterest’in 250 milyon.

İnstagram’ın kaliteli aktif kullanıcıları ise Haziran 2018’de 500 milyona ulaşmış durumda. Farklı bir söylemle aktif kullanıcılarının yarısı kaaliteli olarak Instagram’da aktif  bir şeklinde yer almakta ve etkileşime geçiyor.

”Beğen” düğmesine ortalama olarak 4,2 milyar sefer tıklanıyor. Bu da aktif kullanıcıların birkaç defa içeriklerle etkileşime girdiğini ve girmek istediklerini göstermekte.

İnstagram kullanıcılarının tahminen olarak üçte ikisini 18 ile 29 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor. Bu da markaların Instagram üstünde bir sürü genç bir kitleye ulaştıkları gelmekte.

İnstagram istatistikleri: Organik erişim ve pazarlama

İnstagram istatistik bilgileri arasında önemli yeri olan konulardan kimileri da organik erişim ve pazarlama. Organik erişimlerin ve pazarlama çalışmalarının 2019’da nedenli geliştiği konusunda bulgular aşağıda.

İnstagram’da paylaşılan fotoğraflar, Facebook’takilere  % 23 daha çok iletişim alıyor. Markaların Iİnstagram’da aldığı iletişim oranları Facebook’a 10 kat fazla. Bunun yanında markalar, toplam takipçi sayılarından % 4’e kadar organik iletişim alıyor.

İnstagram istatistik bilgileri arasında en önemli olanlardan bir tanesi de gönderileri paylaşım zamanı. Sektörlere göre en iyi paylaşım  göstermekte. İncelemede sektörlere göre en önemli paylaşım dönemleri ise şöyle:

Seyahat ve turizm: Cuma günü 09:00 – 13:00

Medya ve eğlence: Salı ve Perşembe 12:00 – 15:00

Yemek ve içecek: Cuma 12:00

Perakende: Salı, Perşembe ve Cuma 12:00

Sağlık ürünleri: Çarşamba ve perşembe 09:00

Kişisel bakım: Perşembe ve Cuma 13:00-15:00

Teknoloji: Haftanın ilk günü ve Salı 14:00

Eğitim: Perşembe 16:00-17:00

Sektörel bazda ve markalara göre paylaşım vakitlerinin değiştiğini unutmamanız gerekiyor. Kendisi çalışmalarınız içinde en uygun paylaşım zamanlarını bulmak içinde “İnstagram’da paylaşım içinde en doğru süreyi bulmak ve erişimleri artırmak” adlı rehberimizi okuyabilirsiniz.

Video sahibi olan gönderiler, resim paylaşımlarına  %38 daha çok iletişim getiriyor. Video içerikleri normal paylaşımların yanında story paylaşımlarında da kullanarak etkileşimlerini artırabilirsiniz.

Markaların gün içerisinde gerçekleştirdikleri ortalama paylaşım 1,5 olarak belirtilmiş durumda. Bir içerik  toplam iletişim sayısına ulaşması içinde ihtiyaç duyulan olan süresi ise 19 saat.

İnstagram istatistikleri: Marka ve müşteri ilişkileri

İnstagram kullanıcılarının % 70’lik bir kısmı bu mecrada markaları araştırıyor. Bu sebeple de markanızın İnstagram’da olması potansiyel  kitlenize ulaşmanın ve etkileşim içinde bir kanal yaratmanız içinde önemli.

Kullanıcıların % 80’lik bir kısmı ise Instagram’da minimum tek markayı takip ediyor. Bununla birlikte kullanıcıların % 60’lık bir kısmı Instagram üstünde yeni bir ürün keşfediyor ve yeni ürün keşfederken bu ürünleri satın alma düşüncesine de açıklar. Gün içerisinde 200 milyondan daha çok kullanıcıları minimum bir marka sayfasını ziyaret ediyor. Marka sayfalarını takip eden kullanıcıların % 66’sı ise daha takip etmedikleri markaların sayfasını takip ediyor.

İnstagram istatistikleri: İçerik

Instagram konusunda de değişik bilgiler incelemede öne çıkmış durumda. Markalar bir ay içinde tahminen olarak 28 paylaşım yapıyor. Bu da neredeyse her sabah bir içerik paylaşımı yapmaları geliyor.

Markaların, kullanıcıların meydana getirdiği paylaştıklarında kendisi hazırladıkları içeriklere  % 4,5 oranında daha çok iletişim alıyorlar.

Konum paylaşılan fotoğraflar diğerlerine %79 daha çok iletişim alıyor. Markaların % 60, bir tema getirmek içinde bütün gönderilerinde aynısı filtreyi kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir