İyi Bir Pazarlama Stratejisiyle Siparişlerinizi Nasıl Artırabilirsiniz?
Ekim 1, 2021
Dinamik Fiyatlandırma Nedir?
Ekim 7, 2021

Kurumsal kimlik, belirli olan birkaç aşamadan oluşan düzenli bir zamanın sonunda yaratılmış, markanın genel tavrını açıklayan unsurların bütünü olarak bilinir. Bu unsurların önemli olan ayağını görsel öğeler oluşturmaktadır. Kurumsal kimlik çalışması nedeniyle yaratılan tüm öğeler, markanın müşterisi ve genel olarak dış dünya ile irtibat kurması noktasında öncelik araçlardır. Bu yüzden görsel unsurların, markanın ürünlerini veya hizmetlerini desteklemek için yaratmak istenilene direkt olarak hizmet veriyor olması gerekir.

Bu çerçevede akıla ilk gelecekler, renk seçimleri veya akılda kalan marka logosu gibi görseller  olsa da kurumsal kimliği bu gibi şeylerle kısıtlamak oldukça büyük bir yanlış olur. Kurumsal kimliğin tanımı, görsel içerikten yanı sıra kurumsal irtibat ve kurumsal davranışları da içerisinde bulundurmaktadır. Bahsedilen iki kavram, markanın hedeflemiş olduğu kitle ile temasa geçmesini kolaylaştıracak birçok faktör anlamına gelir. Kurumsal davranış, ücretlendirme politikalarından sosyal sorumluluk projesine kadar bir sürü dallara ayrılırken kurumsal iletişim yalnızca kurumun kendi içerisinde ve çevresindekiler ile girmiş olduğu bilgi alışverişin kapsar. Bütün bu faktörler, markanın görsel çalışmalar ile oluşturulan tarzı destekler. Bunlar olmadan, yalnızca görsel açıdan oluşturulmaya çalışılan herhangi bir kurumsal kimlik, eksik kalmadan çok temeli sağlam kurulmadığından dolayı zaman içerisinde etkinliğini yitirecektir.

Neden Kurumsal Kimlik Oluşturulmalıdır?

Ticaret, şu zamanda her zaman olduğundan çok daha sert bir yarışma ortamına dönmüş bulunmakta. Kurumsal kimlik de değeri gittikçe artış gösteren bir kavramdır. Bu oldukça zorlu koşulların ihtiyaçlarını yerine getiremeyen markalar, ara sıra anlık kıvılcımlar gösterse bile orta veya uzun sürede rakiplerinin arkasında kalmaya mahkûmdur. Bunlar ile birlikte tutarlı ve oldukça başarılı bir kurumsal kimlik yapmak, umursanılmaması gereken bir şey hâline gelmiştir. Özellikle de görselliğin ön planda tutulduğu dijital platformlarda faaliyetlerinizi sürdürmeye devam ediyorsanız bu konuya gereken titizliği göstererek rakiplerinizi arkanızda bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir