E-Ticaret Sitelerinin Sosyal Medya Pazarlaması
Kasım 10, 2020
Reklam ve Pazarlama Stratejileri
Kasım 12, 2020


Kurumsal firmalar, sosyal medya içerikleri bulmakta zorlanmaktadırlar. Bu nedenden dolayı da  toplu paylaşımlar yapmaları zorlaştığı içinde  bu platformlar üstünden bekledikleri geri dönüşümleri alamıyorlar. Kurumsal e-ticaret şirketleri doğru  sosyal medya stratejisi ve  planı hazırlamadıklarında yanlızca ürün paylaşımı gerçekleştirmeyle hudutlu kalıyorlar. Bu da uygulanan çalışmalarını düşürmekte. Fakat değişik  alternatifleri üstüne yoğunlaşılarak, sosyal ağlardaki geri dönüşümler de artırılabilir. Bu yazımızda da sosyal mecralarda kullanabileceğiniz seçenek  fikirlerini paylaşacağız.

Kurumsal Firmalar İçin Öneriler

Takipçilerinizden yeni ürün veya hizmetlerinizle ilgili düşünce alın.
Yeni  ürünün dizayn ya da Ar-Ge sürecine takipçilerinizi de dahil edebilirsiniz. Bu süreçte ürünün değişik versiyonlarını ya da özelliklerini belli edecek resim çalışmaları hazırlayarak, sosyal ağlarda anketler düzenleyebilirsiniz. Bu anketlerin durumlarına göre ürünlerinizde geliştirmeler ya da farklılıklar yapabilirsiniz.
Bu tür gönderiler hem müşterilerin fikirlerini almanızı ve etkileşimlerinizi artırmanızı sağlar. Tüketicilerden direk gelen yorumları yeni ürünlerinize eklemeniz de tüketicilerin yorumlarına verdiğiniz önemi göstermesi yönünden önemlidir.
Paylaşımlarınıza başlık önermelerini isteyin.
Kurumsal firmalar, sosyal ağlar üzerinde ciddi yapılarından bir süre uzaklaşarak henüz tabii ve keyifli  dil ile etkileşim kurabilirler. Takipçilerinizden bu resim içinde  başlık yazmalarını isteyebilirsiniz. Etkileşimlerinizi çoğaltmak ve takipçilerinizin paylaşımlarınıza yorum yapmalarını elde etmek için bu etkili  yöntemdir.
Şirketinizin başarılarını paylaşın
Kurumsal firmalar, sektörel yönden değişik başarılar edinebilirler. Alınan ödüller, yıllık başarılar gibi  önemli gelişmeleri de sosyal medya hesaplarınızda takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Kendi tanıtımınız ve başarılarınızın duyulması içinde bu çalışmalar etkili olacaktır. Başarılarınızı paylaşmanız, marka imajınıza da pozitif  şekilde yansıyacağı içinde böyle  formatlarından yararlanmalısınız.
Şirketinizin geçmişinden ve hikayesinden bahsedin
Pazarlama çalışmalarında tüketicilerin markaya olan ilgisini artıran faktörlerden bir diğeri de hikayelerdir. Şirketinizin geçmişini, tesis sürecini, tesis amacını, vizyonunu ve misyonunu  öykü ile birleştirerek anlatmanız hem firmanızı tanıtmanızı sağlar hatta bunu  öykü ile paylaştığınız içinde takipçilerinizin daha çok alakasını çekebilirsiniz.
Benzer  tekniği aynı anda ürünleriniz içinde  yapabilirsiniz. Ürünlerinizi anlatırken  bir hikayeden yararlanmanız ve pazarlama çalışmalarınız da hikayecilikten yararlanmanız,sizi hem öne çıkartacaktır güvenilirlik konusunda, satışlarınızı da etkileyeceği gibi markanızı rakiplerinizin de önüne taşır.
Kupon kodu paylaşımları yapın
Kurumsal firmalar, web üzerindeki satışlarını çoğaltmak ve tüketicilere fırsatlar sunabilmek için kupon kodlarını da sosyal medya hesapları üstünden paylaşabilirler. Özellikle Instagram Hikayeler üstünde veya işlek yayınlar üstünde böyle içerikler paylaşıyor olmanız, kullanıcıların sizi  yakından takip etmelerini sağlayacaktır. Normal gönderiler adına, kullanıcıların sizinle daha çok etkileşime gireceği formatlarda bu fırsatları tarif etmeniz, etkileşimlerinizi de artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir