E-Ticaret Nasıl Yapılır?
Kasım 17, 2020
Pandemi Sürecinde E-Ticaret Sitesi Kurmanın Avantajları
Kasım 19, 2020

Kampanya döneminden önce stok yapma sürecinde bilmeniz gerekenler
Önceki senelerden satış değişikleri üzerine de tahminler yapın
Daha önce de e-ticaret siteniz üzerinde kampanyalar yaptıysanız, hangi ürünlerin veya ürün gruplarının indirim dönemlerinde yükseliş gösterdiğini ve bu kampanya sürecinde nasıl bir satış adedine ulaşıldığını takip edin. Bu bilgiler tarafında da yeni kampanya zamanları içinde stok elde etmek içinde elinizde bazı istatistikler olacaktır. Hangi ürünlere talep olacağını tahmin edebilirseniz, stoklarınızı güncellerken de size yardımcı olacaktır. Bu sebeple de önceki kampanya dönemlerinizi çözümleyerek , talep gören ürünlerinizi belirleyerek, stoklarınızı yenilemeniz doğru  yaklaşım olacaktır.
Minimum stok seviyelerinizi belirleyin
Stok yapma sürecinde her bir ürün kategorisi ve ürün içinde alt stok limitlerinizi belirlemeniz de bu süreçte önemli. Fazla satılan ürünlerde stok alt limitlerini yüksek tutmanız, stoklarınızı daha hızlı  şeklinde güncellemeniz içinde size vakit tanıyacaktır. Stok alt limitine yaklaşıldığında ürünlerin stok yenilenmesini inşa etmek içinde harekete geçebilir ve böylece e-ticaret sitenizde derli toplu olarak ürünleri satmaya devam edebilirsiniz. Her ürünün tedarik süreci farklı bulunduğu için de basit ve zor tedarik edilebilen ürünler içinde de stok alt limitlerinizi optimize ederek, en etkili sayısı belirlemenizde fayda var.
Stok devir hızınızı çözümleme edin
Stok devir hızı da üstünde durmanız gereken konulardan biri. Stok yapma sürecinde hangi ürünlerin stoklarının daha hızlı tükendiğini hangilerininse  fazla zaman aldığını belirleyerek, sene içinde bir ürün içinde kaç sefer ürün tedariği sağladığınızı araştırmanız önemlidir. Böylece her bir ürün içinde sene içinde ne kadarlık stok yaptığınızı ve bunun size ne kadarlık  fiyatı olduğunu öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak stok kontrollerinizi yapın
Kampanya öncesi ve sürecinde derli toplu olarak stok kontrollerinizi yapmanız da önemli. Stok yapma işlemleri süresince e-ticaret siteniz ve deponuzdaki ürün adetlerinin senkronize olması ve elinizde yeterli stoğun bulunduğundan emin olmanız gerekir. Stok adetlerinin site ve depo ile senkronize olmaması, stoğu sona ermiş ürünleri satmanıza yol açabilir ve bu da ciddi  şekildemüşteri memnuniyetini negatif  yöne etkiler. Bu sebeple de derli toplu olarak stok kontrollerini yapmanız da önemlidir.
Sezonsal ve hediyelik ürünleri belirleyin
Kış sezonunda talep görecek sezonsal ürünlerinizi ve sene sonunda talep görebilecek hediyelik ürünlerinizi de belirlemeniz stok yapma sürecinde önemlidir. Kasım ayıyla birlikte kullanıcılar indirimlerden yararlanırken hem sezonluk ürünlere  ve de hediyelik ürünlere yönelebilirler. Bu nedenden dolayı de bu takımda bulunan ürünlerinizi belirlemeniz, bu ürünlere kaliteli varış sayfaları tasarlamanız ve bu ürünlerin stok yönetimini de yapmanız epey önemlidir.
Ürün tedarik sürelerinizi belirleyin
Stok elde etmek içinde tedarikçilerin size ürünleri ne kadar süre ile teslim edeceklerini de belirleyip, planlamanız gerekir. Her bir ürünün tedarik zamanı değişiklik göstereceği gibi tedarikçi firmaların yoğunlukları ve işleyişi de farklılık gösterir. Bu nedenden dolayı da ürünlerinizin tedarik sürelerini belirlemeniz ve bunları mümkün negatif durumlara karşılıklı olarak planlamanız, stoklarınızın güncelliği yönünden önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir