E ticaret sitesi satın almak .
Aralık 23, 2019
İçerik pazarlaması ve üretimleri 2020’de nasıl şekillendirilecek?
Aralık 26, 2019

İnternete erişim engelleniyor mu?

E-TİCARET OK AJANS

Takribî 1 aydır  Türkiye’de herkesi huzursuz eden büyümeler üst üste yaşanmaya devam ediyor. Bu büyümeler, piyasalara sakinlik olarak yansıyınca, büyümeler iş dünyasını da ilgilendirmeye başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe kurulunda kabul edilen torba yasa ile, internet erişimi ile alakalı kararlar alındı.  

İnternet  yaşamımıza öyle yerleşti ki,  artık çoğumuz için bırakılmazlar arasında yerini çoktan aldı.   Hizmet verdiğimiz e-ticaret sektörü de,  internet üzerinde varlığını devam ettiren sektörlerden birisi.  E-icaret siteleri tek başlarına alıcının doğrudan ulaşım sağladığı siteler olmaktan çok,  değişik mecralarda yayınlanan reklamlar ile alıcılara erişen ve kazanç elde eden müesseseler diyebiliriz.

SEO, sosyal medya platformları, Youtube, Facebook , Twitter, Instagram gibi bir çok mecra üzerinden reklamlar yayınlanmakta ve müşteriler e-ticaret sitelerine ulaşarak alışveriş yapmaktalar.

Yeni yasa ile kapatılmak istenen site için “Özel yaşamın saklılığı”  kapsamında anında kapatma yapılabilecek.

Rastgele bir duruşma kararı olmadan kapatılan site için duruşma sonradan değerlendirme yaparak, gerekirse sitenin tekrar açılmasına izin edebilecek.

  1. Ticaret İzmir olarak alt yapı sağladığımız yüzlerce e-ticaret projesi yalnızca bir internet sitesi olarak faaliyetini sürdürmekte, ayrıca fiziksel bir satış mecrası olmadan, internet üzerinden satış yaparak ticari kazanç elde edilmeye çalışılmakta.  Dolayısı ile bu sitelerin kapanması veya çeşitli nedenlerden müşterilere erişebilme mecralarının devre dışı kalması, e-ticaret siteleri için de büyük hasar alana getirebilecektir.

Torba kanunun bu biçimi ile yasalaşması gidişatında,  e-ticaret projeleri sitede yer alan tüm içeriği çok sıkı takip etmek zorunda kalacak ve çok büyük bir tehlike altında olacaklar.

Bir örnek verirsek,  rakip bir site de bir ürün içerisinde şayet yorumlar onaylanmadan görünüyorsa, rastgele bir kişiye yönelik negatif bir cümle yazılarak, TİB’e şikayet edilmesi durumunda,  hiç bir duruşma kararı olmadan TİB siteyi kapatabilecek, bu haksızlığı ortaya çıkartarak, sitenin geri açılması ise günler alabilecek.

Yargının devre dışında kalarak kapatma ihtimali, e-ticaret projeleri için de,  değişik e-ticaret siteleri, forumlar, sosyal medya platformları için büyük tehdit oluşturmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir