E-Ticarette Müşteri Yorumlarının Önemi
Nisan 20, 2020
E-Ticaret Firmaları İçin Hashtag’lerden Yararlanmanın Önemi
Nisan 22, 2020

Instagram’da Fotoğraf Açıklaması Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Instagram’da paylaştığımız fotoğraflar kadar fotoğraflarda yer alan açıklamalarda önemlidir.  Fotoğraf açıklamaları yazarken bu açıklamaları dikkat çekici yapmak kullanıcı etkileşimlerini de etkilemektedir.  Fotoğraflar kadar fotoğrafların altında yer alan açıklamarda etkileşimlerin artmasını sağlamaktadır. Görselinizi dikkat çekici bir biçimde hazırladığınızda altında yazacağınız açıklamanın da dikkat çekici olması ve kullanıcıyı kendine çekmesi gerekir. Peki Instagram fotoğraf açıklaması yazarken nelere dikkat etmeliyiz ?

  • Instagram fotoğraflar açıklamalarında yapacağınız kampanya ya da paylaşımın içeriğini önceden hazırlamış olmanız gerekir. Yaptığınız paylaşımın ne içerikli olduğunu analiz etmeli ve buna yönelik içerikler hazırlamış olmalısınız. Yapacağınız paylaşım türünden beklentileriniz ne ise ona yönelik açıklama metinleri hazırlamanız alacağınız geri dönüşümleri de artacaktır.
  • Instagram açıklama metinlerinin uzun olması her zaman ilgi çekici olmayabilir. Kısa ve kaliteli açıklamalar da ilgi çekici olabilmektedir.
  • Instagram açıklama metinlerinde ilk cümleniz mesajınızı iletmeniz açısından oldukça önemlidir. İlk cümle ile kullanıcıların dikkatini çekebilmelisiniz.
  • Açıklama metinlerinizi yazarken kullanıcıyı belli bir eyleme davet etmeli ya da sorular sormalısınız . Bu kullanıcılarınızı harekete geçirerek etkileşimi artıracaktır. Bu eylemlerden bazıları; web site ziyareti, belli bir ürünün satın almasına yönlendirme, kampanyadan yararlanma, çekilişe katılma vb. Eyleme çağrı açıklamanızda ise; bio’daki linke tıklayın, yorum bırakın ya da bir arkadaşınızı etiketleyin gibi içeriklerden faydalanabilirsiniz.
  • Yapacağınız açıklamalarda ürün ile ilgili ipuçları vermek, yeni bilgiler ve istatistikler paylaşmak bir değer katacaktır.
  • Açıklamarınızın kendine has bir dili olması önemlidir ve bir duygu katmanız gerekir. Markanızın paylaşımları için bir dil oluşturmanız gerekir.
  • Instagram açıklamalarınızı Instagram’ın kendi gönderi alanı içerisinde dilediğiniz gibi düzenleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle farklı bir platform üzerinde yazıp hazırladığınız metni kopyalayarak  öyle paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Böyle yapmanız yazdığınız metinler üzerindeki hakimiyetinizi artıracak ve mesajlarınızı daha iyi konuma getirecektir.
  • Instagram açıklamalarınızda mesajlarınızı kişisel ve eğlenceli hale getirmek için ilgili emojileri kullanabilirsiniz.
  • Instagram fotoğraf açıklamalarınızda gönderiniz ve yapacağınız açıklama ile ilgili kullanacağınız hashtagler gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak,  geri dönüşüm almanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir