Küçük işletmeler sosyal medya platformunda nasıl başarılı olabilirler?
Mart 20, 2020
E-ticarete atılmak isteyenler içinde küçük işletme fikirleri
Mart 21, 2020

Instagram platformunda marka yaratmak için neler yapmalısınız gerekir?

İnstagram platformunda bir  marka yaratmak içinde değişik stratejiler geliştirebilir ve bu stratejilerle markanızın geniş kitleler sağlayabilirsiniz. Bu stratejiler, marka kimliğinin oluşmasını sağlarken, şirket olarak tüketicilere sunduğunuz hizmet ve ürünlerin tanıtımı içinde de önemlidir.

Bir marka yaratmak ve bir marka olmak, tüketicilerin sizi tercih etmeleri içinde  değişik  bir nedendir. Marka olan ürün veya firmalar, adlarını ve sundukları hizmetin kalitesiyle öne çıktıkları için de pazarlama ve reklam çalışmalarında da daha çok geri dönüşüm sağlar. Bu nedenden dolayı de marka yaratmak içinde İnstagram’ı da bir araç  olarak kullanabilir ve bu mecra üstünden yeni amaca ve  kitlelere ulaşabilirsiniz.

İnstagram platformunda marka yaratmak için neler yapabilirsiniz?

Hedeflerinizi belirleyin

İnstagram üstünde çalışmalara başlamadan önce hedeflerinizi belirlemeniz epey önemlidir.

İnstagram üzerindeki hedefleriniz şunlardan biri veya kimileri olabilir:

Marka bilinirliğini artırmak

Bir küme oluşturmak

Yeni müşteriler kazanmak

Mevcut müşterilerinizle iletişim ve etkileşim içerisinde olmak

Web site trafiğinizi arttırmak

Satışlarınızı artırmak

Bu ve bunlar gibi değişik hedefleriniz olabilir. Bu hedefleri saptandıktan ardından gerçekleştireceğiniz çalışmaları da ona göre şekillendiricisinizdir.

Güçlü bir profil yaratın ve işletme profiline geçin

İnstagram’da marka yaratmak içinde yapmanız gerekenlerden bir tanesi de kuvvetli bir  profile sahip olmak olacaktır. Profilinizdeki verileri güncel tutmanız, markanız, ürünleriniz ve hizmetlerinizle kısa bir yorumlama metni yazmanız, en önemli hikayelerle ürünlerinizi ve hizmetlerinize önizleme sunmanız profilinizi güçlendirecektir. İnternet sitenize yönlendirme linkini ilave ederek, kullanıcı e-ticaret sitenize yönlendirebilir ve çağrı merkezi sunduğunuz saat aralıklarını da yorumlama kısmına aratarak, tüketicileri bilgilendirebilirsiniz. 

“İşletme profili açmak” ise İnstagram üstünde reklamlar sunarak, kitlenizle alakalı izler toplamanızı sağlar. Marka yaratmak içinde işletme profiline geçmeniz, İnstagram’daki amacı ve  kitleniz ile ilgili daha çok bilgi almanızı sağlar.

Hedef kitlenizi tanıyın

İçerik stratejileri üretmeden önce amacı ve  kitlenizi tarif etmeniz ve onların markalardan beklentilerini anlamanız epey önemlidir. Marka yaratma sürecinde amaç kitlenizle alakalı ne kadar bilgi  toplarsanız, gerçekleştireceğiniz pazarlama ve reklam çalışmalarından ne kadar çok geri dönüşüm alırsınız.O kadar iyi olur.

İçerik planınızı oluşturun

Marka yaratmak içinde bir ileri evrede da İnstagram üstünde gerçekleştireceğiniz gönderilerin bir planını oluşturmalısınız. Aktif bir şekilde bu platformlar üstünde yer almak ve dikkat çekici paylaşımlar yapabilmek içinde bir bilgi planına gerek vardır. Amacı ve kitlenizin ilgisini çekebilecek konu  başlıklarını çıkartmak, haftalık yada  aylık olarak hangi vakit dilimlerinde paylaşımlar yapılacağını saptamak ve hangi tür çeşitleri üstünden ilerleyeceğini bu tasarım üstünde belirlemeniz, uzun vadede hem güzel içerikler üretmemizi sağlar ve  etkileşimlerini artırabilirsiniz.

Bir tema oluşturun

Günümüzde instagram üstünde yalnızca ürün resimleri atmak ve arada takipçilerle iletişime geçmek bir başına yerli değil. Bir marka yaratmak içinde resim şeklinde de kullanıcılara hitap etmesi gerekiyor. Bunun içinde paylaştığınız fotoğraflar da ürün görsellerinde belirlenmiş konseptler üstünde durabilirsiniz. Bir tema belirlemeniz ve fotoğraflarınızı bu tema kapsamında çekerek instagram üstünde paylaşmanız hem marka kimliğinizi iyi yansıtılacaktır hatta paylaşımlarınızda bir bütünlük sağlayacaktır. 

İyi bir hikayeniz olsun

Bir marka yaratmak içinde iyi bir hikayenizin olması da epey önemlidir. Dünyaca meşhur devasa markalara baktığınızda hepsi iyi bir öykü üstünden ilerler. Dove, Nike, Adidas, Coca Cola gibi firmaların pazarlama çalışmaları her vakit ilgi çekmiştir ve bu çalışmalarda firmalar bir  ürünü satmaya çalışmaktan ziyade bir  öykü üstünde dururlar. Bu hikayeler tüketicilere bir  duyguyu hissettirmek içinde en önemlisi hisilayatır ve bu duyguyu onlara yaşatığımızda , tüketiciler bu duygularla markaları eşleştirmeye başlarlar.

Bu nedenlede instagram’da bir marka yaratmak içinde bütün odağınızı satış gerçekleştirmekten ziyade tüketicilerle hikayeler paylaşın ve bu hikayelerle onlara kimi hisleri yansıtın.

Hashtag’leri kullanın

Hashtag tüketimi da marka yaratma sürecinde işinize yarayacaktır. Markanız, ürünleriniz, hizmetleriniz ve yaptığınız paylaşımla alakalı olacak Hashtag’leri kullanarak, gönderilerinizin daha çok kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında direk markanıza kaliteli ve düzgün paylaşımlar  kullanmalısınız . Takipçilerinizin ve müşterilerinizin de bu Hashtag’leri kullanmalarını isteyebilirsiniz.

Kaliteli içeriğe ve sürekliliğe önem verin

İnstagram’da bir marka yaratmak içinde yaptığınız paylaşımların kaliteli , amacı ve kitlenin alaka alanına yakın, paylaşmaya önem vermelisiniz  ve göze iyi görünür olması epey önemli. Bu sebeple de sıradan ürün resimleri adına, yaptığınız paylaşımlarda yaratıcı fikirler üstüne odaklanmanız ve değişik konseptlerden yararlanmanız, konu ile niteliğini artırmaya yardımcı olacak faktörlerden biri.

Bununla birlikte daimilik ve düzenli  olarak paylaşımlar yayarak  marka yaratma sürecinde önemli olan kriterlerden biri. Paylaşımlarınızın sürekliliğinin olması, takipçilerinize kendinizi düzenli  olarak hatırlamanızı sağlar.

Süreklilik, her sabah, gün içerisinde birkaç defa paylaşım yapmanız  gelmiyor. 

Hikaye, canlı yayın ve video paylaşımlarına önem  verin

İnstagram, video paylaşımların da sık sık yapıldığı bir  platform durumuna geli ve bu arada videolar, başka bilgi formatlarına  geri dönüşüm sağlamakta. Bu sebeple de İnstagram üzerindeki paylaşımlarınızda video içeriklere ağırlık vermeniz, gönderi erişimlerinin ve etkileşimlerinin artmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir