E-ticarette kurumsal web tasarım trendleri
Aralık 4, 2020
E-ticaret Hosting Seçimi Yaparken Bilmeniz Gerekenler
Aralık 8, 2020

İnternetin yaygınlaşması ve müşteri potansiyelin de meydana gelen artış, e-ticaretin geleceği ile ilgili merak konusu oluyor. Ticaret ve çevrimiçi ticaret üstüne yapılmış incelemeler mevcut bulunuyor. İncelemeler sonucunda bu ticaretin yönelimleri öngörü edilmeye çalışıyor. Bugünkü ticaretinin zenginliği ve piyasa içindeki yeri sonucunda tahminler oluşturuluyor. Asıl incelemeler bu hususta verileri tazeleyecek şekilde meydana koyuyor.
Çeşitli kurum ve firmaların web tabanlı oluşturdukları siteler mevcuttur. Bu siteler sonucunda tespit edilen görev ve ürün satışı sağlanmaktadır. İnternet ortamının yaygınlaşması müşteriye ulaşma ile ilgili epey büyük adımlara neden olmuştur. Kuruluşlar çeşitli platformlarda yer alarak daha çok kâr elde etmeyi amaçlamaktadır. Fakat bu alana atılacak kişilerin durumuna göre hareket etmek çoğu bireyin tasarladığı durumlar arasında yer almaktadır.
Son zaman E-ticaretin Geleceğini belirleyen faktörlerden bir tanesi de mobil e-ticaret olmuştur. Mobil e-ticaret son zamanlarda etkisini süratle arttırmaktadır. Uygulanan satışlar ve rakamlara göre alışverişler bilgisayarlardan çok akıllı telefonlar üstünden yapılmaktadır. Dünya ortalamasına bakılarak e-ticarette mobilin yükselişte olduğunu ve reklam faaliyetlerinin de bu yolla değişime girmeye başladığını görüyoruz. Ülkemizde 2014 senesinin ardından e-ticaret kullanıcıları doğrultusunda istenilen ve ana gündem durumuna gelen başlıklardan biri olmuştur.(Dünya genelinden satışların %3’ ü mobilden geliyor.)
Kişiselleştirilmiş performans reklamcılığı uzmanı,yapmış olduğu bir analize göre mobil reklam ürün pazarlamaları yapılırken, Dünya çapında önemli trend paylaşımlara yol açmıştır. 2014 senesinin büyük devre analizlerine göre sonuçlar mobil e-ticaret beklentilerinde üstünde bir büyüme ve ilerleme kat etmiştir. Henüz Dünya ortalamasına göre mobilden yapılan satışlar e-ticaretin geleceğinin sadece %30’ unu oluşturmaktadır.
E-ticaret firmalarının da burada öneme alması gereken 4 etken yer almaktadır. Bunlarda ilki bundan sonra mobilden yanlızca maliyet incelemesi yapılmadığı alışverişte yapıldığıdır. Bir bir ıphonelar değil başka bütün akıllı cihazlardan satın alma prosedürü gerçekleştirilmektedir. Akıllı telefonlarda ki satın alma oranları da tabletlerden uygulanan alışverişlerden her geçen gün fazlalaşmaktadır. Giyimle alakalı alışverişlerin nerdeyse üçte biri mobil üstünden yapılmakta ve ortalama alışveriş oranları masaüstü bilgisayarlarla aynı orana eşit gelmektedir.
Türkiye’de şu an 31,7 milyon mobil kullanıcıları var ve bu belirli bir penetrasyon anlamına geliyor. Toplam e-ticaret içerisinde mobil ticaretin hissesi ise . Mobil kullanım ve mobil ticaret seviyesi süratle yükseliyor ve bu durum e-ticaretin genel büyüme oranlarını destekliyor. Önümüzdeki senelerde mobil ticaret dünyada bulunduğu gibi ülkemizde de epey belirleyici olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir