En Etkili E-Posta Adresi Toplama Yöntemleri
Mayıs 7, 2021
E-Ticarette Sermayesiz Yapılacak İşler Nelerdir?
Mayıs 11, 2021

E-ticarette yatırım getirisini artıracak olan reklam stratejileri hazırlamak, hem bütçeniz iyi kullanılmasını hem de reklamlarınızdan daha fazla dönüşüm almanızı sağlamaktadır. Tabii ki doğru stratejileri kararlaştırmak için, reklam planlarınız üstünde çalışmanız, ürünlerinizi ve hazırlayacağınız kampanyaları da planlamanız gerekmektedir. Reklam stratejilerinizi yıllık ve çeyreklik dönemler olarak hazırlamanız, sizde olan reklam bütçenizi de daha iyi yönetmenizi sağlamaktadır.
Reklam stratejileri belirlemek için bazı ön planlamalar yapılması ve bazı konuların üstünde durulması gerekmektedir:

  • Dönemsel ve yıllık planlarınızı yapın
    İyi bir reklam stratejisi için planlama ve ön hazırlık yapılmalıdır. Bu nedenle dönemsel ve yıllık planlamalarınızı yapmanız gerekmektedir. Bunun için 3 aylık (çeyreklik) kampanya ve indirimlerinizi hazırlayarak işe başlamalısınız. Böylece yılı 4 döneme ayırarak, her bir dönem için yararlı olan kampanyalarınızı hazırlamalısınız.
    Tabii ki bu planlar ve kampanyalar belirli zamanlarda farklılık gösterebilir ya da yeni kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Fakat temel olarak yıllık yapacağınız reklam çalışmalarını hazırlamak, kampanyalarınızı daha planlı ve düzenli bir biçimde yapmanızı sağladığı gibi, reklam bütçenizi de daha iyi optimize etmenize faydalı olmaktadır.
  • Bütçenizi planlayın
    Reklam stratejileri içerisinde ki en faydalı konulardan biri de bütçe hazırlamaktır. Yıllık olarak reklam kampanyalarınıza harcayacağınız bütçeyi de bulmalısınız. Bu bütçe planını hazırlarken aylık harcamalarınızı kararlaştırdığınız gibi, her bir kampanya için kullanılacak tahmini bütçeye karar vermelisiniz.
    Uzun zamanlı bütçe planlaması hazırlarken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bazı kampanyalar için daha çok para koymanız gerekmektedir. Örneğin özel günler, indirim dönemleri ve kullanıcıların satın alma eylemine daha fazla geçtiği (Black Friday, okulların açılma dönemi vb.) zamanları için ek bütçeleri kararlaştırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir