E-Ticaret Sitenize Özel Çözümler
Kasım 30, 2020
E-ticarette işletme yönetimi nasıl yapılır?
Aralık 2, 2020

E-TİCARET OK AJANS

Hedef kitle ve müşteri profilinizi belirleyin
Marka oluşturmaya öncelikle hedef kitlenizi ve müşteri profillerini belirleyerek başlamalısınız. Zira marka sloganlarınız, renkleriniz, marka diliniz, pazarlama ve reklam stratejileriniz hedef kitlenize göre farklılık gösterecektir. Bu sebeple de markanızın hitap edeceği hedef kitleyi ve potansiyel müşteri profilinizi belirlemelisiniz.
Markanızın hedef kitlenizle özdeşleşmesi ve kurumsal duruşunuz bu kitle doğrultusunda benimsenmelidir. Bu nedenle markalaşma sürecinde hedef kitlenizi ve müşteri profilinizi iyi tanımlamanız gerekmektedir.

Markanızı farklılaştıran özellikleri belirleyin
Marka oluştururken markanızı dikkat çekici , önplana çıkarabilecek ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak özellikler seçmelisiniz. Marka sürecinde, sizi siz yapan özellikleri de ön plana koymanız gerekir. Bu süreçte şu soruların cevaplarını sunarak, marka algısı içinde bunların cevaplarını ön plana çıkarabilirsiniz.

Markanızın kurulum amacı ne?
Vizyon ve misyonunuz nedir?
Sizi rakiplerinizden farklılaştıran özellikler nelerdir?
Tüketicilerin hangi problemini, ne şekilde çözüyorsunuz?
Tüketiciler neden markanıza önem vermelidir?
Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda markanızın neden bir yapısı olacağını ve tüketicilere nasıl hitap edilmesi gerektiğini de belirlemeye başlayacaksınız.

Sektördeki rakip şirketleri inceleyin
Rakiplerinizden farklılaşmak ve onların neden bir marka algısı oluşturduklarını incelemek içinde rakiplerinizi de incelemeniz ve onların gerçekleştirdikleri çalışmaları çözümlemeniz gerekir. Bu hem sektörel bazda bazı bilgiler edinmenizi sağlar hem de rakiplerinizden nasıl farklılaşabileceğiniz ile ilgili fikir edinmenizi sağlar. Marka oluşturken orijinal bir fikir ve kendi kimliğinizi ortaya koymanız önemlidir.

Markanızın sağladığı faydaları öne çıkartın
Markalaşma süresince kullanıcılara ne gibi yararlar sağlandığını ve onlarda ne gibi değişiklikler olacağını vurgulamalısınız. Bir marka sloganı oluştururken ve tüketicilerin duygularına hitap ederken , onlara sunduğunuz çözümlerin ve sağladığınız yararlardan yola çıkarak bir marka algısı oluşturmanız gerekir.
SWOT analizi yaparak, markanızın iyi ve kötü yanlarını bulabilir ve ardından da bu iyi yanları pazarlama ve tanıtım çalışmalarınızda kesin bir şekilde kullanarak, tüketicilerin gözünde belirlenmiş bir marka algısı yaratmaya başlayabilirsiniz.

Kurumsal dilinizi oluşturmaya başlayın
E-ticarette marka oluşturmaya başlayınca kurumsal dilinizide oluşturmanız gerekiyor. Hedef kitlenize, sunulan değerler ve ürünleri göz önünde bulundurmanın yanı sıra şirket kültürünüzede uygun bir dil seçmelisinizdir. Bu noktada alttaki alternatiflerden biri üstünden ilerleyebilirsiniz.
Profesyonel
Arkadaşça
Servis odaklı
Otoriter
Teknik
Diyalog odaklı
Bilgilendirici
Kurumsal dilinizi belirlerken bunlardan birkaçını da birlikte kullanabilirsiniz. Hem diyalog merkezli hem de bilgilendirici bir dil tercih debileceğiniz gibi servis merkezli ve dostça yaklaşımı olan bir marka dili de seçebilirsiniz.

Kurumsal renklerinizi seçin
Markanızı oluştururken kullanacağınız renkleri de doğru bir şeklinde seçmeniz gerekir. Her bir rengin verilen değişik bir mesajı vardır. Duygusal olarak bir kavram yaratmak içinde renklerin psikolojisinden yararlanmanız gerekir.
Renk seçimleri markanızın vizyonu, duruşu, şirket kültürü ve hedef kitlenizin dikkatini çekmek adına önemlidir. Genç bir kitleye hitap ediyorsanız, kullanılan renklere yönelmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir