Ürün özellikleri ve faydaları pazarlamada neden önemli?
Şubat 12, 2021
E-Ticaretin Aktif Olarak Kullanıldığı Sektörler
Şubat 16, 2021

E-TİCARET OK AJANS

Domain almak, yeni bir online alışveriş sitesi kurarken ilk önce yapılması gereken çalışmalar içerisinde yer almaktır. Şirket adını bulurken elbette bu süreçte üzerinde durulması gereken bir konudur. Şirket adınızı bulurken, domain yani alan adı da düşünülmelidir. Çünkü şirket adınızı alan adı olarak kullandığınız için, alan adınız kullanılabilir ve daha önce alınmamış olmalıdır. Bu süreçte özellikle dikkat etmeniz gerekli olan bazı konular bulunmaktadır.

Domain Alma Sürecinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Her zaman .Com uzantısını almaya çalışın
Bazı özel zamanlar haricinde, domain alma sürecinde .Com uzantılı farklılıklar üzerinde durmak önemlidir. Çünkü internet kullanıcıları, .Com uzantısını fazla duydukları için ve bir markanın internet sitesini ziyaret etmek istediklerinde onu .Com uzantısıyla aramaktalar. Bu durumda da ayrı bir uzantı kullanmanız potansiyel müşterileri kaçırmanıza neden olabilmektedir.

İsminizin yanlış yazılabilecek hallerini de satın alın
İnternet kullancıları, arama yaparken veya web sitenizi yazarken site adını yanlış yazabilir. Sıklıkla yanlış yazılabilecek veya değişik bir isimle karıştırılabilecek alan adı seçeneklerini de satın almanız ve akabinde de bu alan adlarını 301 yönlendirme ile asıl web sitenize yönlendirmeniz, yanlış yazımlar sebebiyle müşteri kaçırmanızın önüne geçecektir.

Aynı zamanda asıl .Com uzantının haricinde domain alma sürecinde, .Co, .Net gibi seçenekleri de satın almanız, ayrı birinin bu adresleri satın alıp, sizden müşteri çalmasını da engeller. Gerçek adresiniz .Com olsa da tercihlerde alarak 301 yönlendirmeleri kullanmanız, yanlış yazımlar olsa dahi kullanıcıları sitenize yönlendirmektedir.

Kolay yazılabilecek ve akılda kalacak bir isim seçin
İnternette kullanıcıların size daha kolay erişebilmelerini sağlamak amacıyla marka isminizin de kolay yazılabilen ve akılda kalıcı olması önemlidir. Birbirlerini takip eden karakter, zor telaffuzu olan sözcükler kullanıcıların alan adınızı doğru yazamamasına veya isminizi hatırlayamamalarına sebep olmaktadır. Bu nedenle kısa, akılda kalıcı ve farklı olmayan isimler seçmeniz, domain alırken özellikle üzerinde durmanız gereken konular arasındadır.

Yasal olarak haklarını alabileceğiniz bir isim alın
Yeni başlayan firmalar genelde isim tesciline yönelmese de belli bir zaman sonrasında markalaşma sürecinde haklarınızı korumak için isminizi tescil ettirmeniz gerekir. Domain alma işleminde yasal olarak sahip olabileceğiniz bir ismi tercih etmeniz, uzun zamanda isim haklarını alarak markanızı tescil ettirirken işinizi kolaylaştıracaktır. Yasal olarak alamayacağınız veya isim tescilinde size sorun çıkartabilecek isimleri seçmemeniz uzun sürede daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

Alan adı alınmışsa çok üstünde durmayın
Günümüzde yeni bir isim bulma ve bu ismin alan adı ve sosyal ağ isimlerinin alınmamış olması da oldukça zor. Milyonlarca internet sitesi olduğu için marka için tercih ettiğiniz ismin, alan adının alınmış olma ihtimali oldukça yüksektir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, ayrı bir alternatife yönelmeniz daha yerinde bir yaklaşım olacaktır. İsmin alınmış olduğundan dolayı moralinizin bozulmaması ve farklı alternatiflere yönelmeniz gerekir. Bu sebeple de isim seçimi sırasında hoşunuza giden birden çok alternatifi belirlemeniz bu süreçte size yardım edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir