E-ticaret sitelerinde yapılan satışlarda müşterilere tazminat hakkı geliyor.
Aralık 9, 2019
E-ticaret sitenizi canlı destekle geliştirmek için 5 ipucu
Aralık 11, 2019

E-ticaretin büyümesi istihdamı azaltıyor!

New York Times’ta yayınlanan yazıda Amerika’da hakikatleşen e-ticaret alışverişlerinin, tüm perakende satışlara oranının %8,4 olduğu belirtilmekte.

E-ticaret sitelerinin perakende sektöründe istihdama olan tesiri ise oldukça yüksek.

Günden güne çoğalan elektronik ticaret, istihdam da ciddi farklılıklara neden olmakta.

E-ticaret sitelerinin asıllaştırdığı istihdam oranı son beş sene içerisinde offline-çevrimdışı-ananesel ticarete göre iki katına çıkmış gidişatta.

E-ticaret pazarının gelişmesine paralel olarak çalışma çoğalsada, ananesel ticaret yapan alışveriş merkezleri, ambar, kulüpler ve marketlerdeki oranla, e-ticaret sitelerinin istihdam rakamı oldukça az kaldığı görülmektedir.
E-ticaret siteleri, daha az personel ile daha fazla mahsul satışı yapabilmektedirler.

E-ticaret şirketlerin neredeyse dörtte üçü, dört veya daha az rakamda çalışan bulundurmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde her 40 istihdamdan birisi e-ticaret yapan firmalar tarafından karşılanmakta.

Çevrimiçi firmalar emekçilerine daha yüksek vasati fiyat ödese de, perakende istihdama göre perakende satışlarda daha fazla tesire sahiptir. Ayrıca, yeni çevrimiçi işletmeler tarafından yaratılan surat binlerce istihdam imkânları ananesel perakendecilerin mevcut kayıplarını da karşılamaya yetmemektedir.

Öbür yandan, mevzu bahisi yeni istihdam imkânlarını yaratan şirketler daha çok bir kaç büyük kent ve teknoloji merkezi içinde yoğunlaşmıştır. Minik kentler ve kırsal bölgelerdeki ananesel perakende istihdamının takribî %23’ünü oluştururken, bu bölgelerdeki toplam istihdamın sadece %13’ü elektronik alışveriş işletmelerine atfedilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir