E Ticaret Lojistiği Nedir?
Aralık 14, 2020
E-Ticarette Nasıl Marka Olunur ?
Aralık 18, 2020

E-TİCARET OK AJANS

Kullanıcı Deneyimi
Dikkat edilmesi gereken ve tasarım ilkeleri arasında yer alan bir konudur. Kullanıcıları deneyiminin yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile ilerletmek, ziyaretçilerin aradıkları ürünleri kolay bulmalarını sağlarken, site üstünde daha rahat gezinmelerine yardımcı olur. Bunun yanında içeriklerin kolay anlaşılması ve görsellerin de daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir.
Kullanıcı deneyimi ziyaretçileri site üzerinde daha çok bulundurmanıza yardımcı olduğu için SEO ile ilgili de size yardımcı olur. Kullanıcıların sitenizde uzun zaman geçirmesi, arama motorları da sitenizi kullananlara istediklerini sunduğunuzu gösterir. Bu da dolaylı olarak da sitenizin önemini artırmanıza yardımcı olur.

Güvenlik
Bir başka önemli ilke de güvenliktir. E-ticaret web sitenizin güvenilir olması gerekir. Diğer türlü tüketicileri kaçırabileceğiniz gibi, sitenizde güvenlik açıklarının olması, sitenizin çökmesine veya kullanıcılarınızın verilerinin sızdırılmasına neden olur. Böyle güvenlik açıkları nedeniyle problemler yaşamanız da marka imajınızı kötü gözükmesine ve tüketicilerin güvenini kaybetmenize yol açar. Bunun yanında bu sızıntılar ve güvenlik açıkları ciddi parasal problemlere de neden olabileceği için özellikle üstünde durmanız gereken konulardan biridir.

Mobil cihazlara uyumu
Tasarım ilkeleri arasında son zamanlarda geçerli olanlardan bir tanesi de mobil cihazlarla uyumluluktur. Tüketicilerin mobil aygıt kullanımlarının önceki senelere göre gittikçe yükselmesi ve gelişen zamanda mobile olan ilginin devam edecek olmasından kaynaklı internet site tasarımlarınızda mobil uyumluluğa önem vermelisiniz. Akıllı telefonlar haricinde, tabletler için de geçerli olan bu ilke; responsive dizayn şeklinde de geçmektedir. Responsive dizayn, değişik çözünürlüğe sahip bilgisayar ekranlarında da çözüm sağlamaktadır. Böylece site tasarımınız, kullanıcının kullandığı aygıt ve görüntü kalitesi ne olursa olsun, her bölümde düzgün görünecek ve çalışacaktır.

Minimal tasarımlar
E-ticaret sitesi tasarımı günümüz standartlarına uygun bir şekilde yapılmalıdır. Son zamanlarda tanınmış olan ve önceki senelerde sık sık kullanılan minimal tasarımlar öne çıkmaktadır. Flat Design şeklinde de bilinen minimal tasarımlarda, karışık ve iç içe ögeler adına, aralarında boşluklar olan, boş alanların daha çok kullanıldığı, sadeliğin ön tasarıya çıkartılarak, kullanıcıların rahat bir şekilde algılayabilecekleri ögeler kullanılmaktadır. Özellikle ögelerin öne çıkartılmasının yanında gereken sayılabilecek ve kafa karıştıracak ek olarak içeriklere yer verilmemektedir.

Kolay navigasyon
Tasarım ilkeleri arasında navigasyon da yer almaktadır. Sitenizi ziyaret edenler, menü üstünde aradıkları kategori ve sayfaları kolaylıkla bularak, istedikleri ürünlere basit bir şekilde ulaşabilmeliler. Bu nedenle kategori sıralamasını yaparak, kullanılan ürünleri gruplandırarak, kullanıcılara güzel bir site içi navigasyon sağlamalısınız.

Site içi arama özelliği
E-ticaret sitelerinde özellikle olması gereken özelliklerden bir tanesi de site içi arama özelliğidir. Kullanıcılar, kategori sayfaları ve menü haricinde de belirlenmiş ürünlere ulaşabilmek isterler. Bunun içinde de site içinde arama yapabilmeleri gerekir. Site içi arama özelliğinizi, sitenizde her zaman ulaşılabilecek bir yerde sergilemeniz önemlidir. Bunun içinde menü çubuğunun üzerini veya sitenizin başlık olarak geride bıraktığımız üst kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir