Kaliteli İçerik Üretmek Neden Önemlidir?
Ocak 8, 2021
E-Ticarette Fatura Kesmek
Ocak 12, 2021

E-TİCARET OK AJANS

1.Adım: Şirket kurmak
E-ticaret sitesi kurabilmeniz için vergi mükellefi olmalısınız, bunun için ise şirketinizin olması gerekmektedir. Bir fiziki mağazanız mevcutsa, şirketinizin etkinlik bölgesine online ticareti eklemeniz uygun olacaktır. Ayrı olarak internetten alışverişlerde tüketiciyi savunmak ve e-ticaret işlemlerini kayıt altına alabilmek amacıyla işletmelerin ETBİS’e (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri) kayıt olması gerekir.

  1. Adım: Güvenilir bir e-ticaret programı seçmek
    E-ticaret sitenizi açık kaynak yazılımlarla kurmanız mümkün. Ama bunun için ya sizin teknik bilginizin olması ya dışarıdan takviye almanız gerekiyor. Burada program içinde ekstra olarak ücret ödemeseniz dahi kullanıcı arayüzü, ajans, freelancer görev, SSL Sertifikası, Hosting ve Alan ismi fiyatları için ücret ödemek durumunda kalırsınız. Üstelik e-ticaret sitenizi bu yolla kurduktan sonra karşılaşacağınız bir teknik sorunda karşınızda bir muhattap bulamayacak ve başarısız olma oranınız artacaktır. Fakat güvenilir bir altyapı ve bütün hizmetlerin sunulduğu e-ticaret paketlerinde memnuniyet ve başarı oranınız üst seviyelere çıkar.
  2. Adım: E-ticaret sitesinde olması gereken hizmetleri sağlamak
    E-ticaret sitesi kurulduktan sonra satış yapılmasını sağlayacak çoğu hizmetin de siteye eklenmesi gerekir. Özel veya açık kaynaklı bir yazılımla sitenizi kurduğunuzda bütün bu hizmetler için ayrı ayrı ücret ödeyerek maliyetlerinizi artırmanız gerekecektir. Fakat bir e-ticaret paketi tercih ettiğinizde e-ticaret siteniz için ihtiyaç olacak bütün hizmetler de yanında sizlere sunulur.

Bir e-ticaret sitesine başarı getirecek özellikler nelerdir?
Güvenlik önceliğiniz olsun: E-ticaret sitesinden alışveriş yapmış tüketiciler için site güvenliği istenilen özelliklerin başında gelir. E-ticaret sitenizi kurarken güvenliği ilk önceliğiniz yapmalısınız. Güvenilir altyapıya sahip bir e-ticaret sitesi, SSL sertifikası, domain, hosting gibi e-ticaret sitenizin temellerini oluşturacak hizmetleri sizi yarı yolda bırakmayacak kurumlardan almalısınız.
Unutmayın e-ticaret siteniz sizin sanal dükkanınız olacak. Fiziki dükkanınız için ise gösterdiğiniz özeni e-ticaret siteniz de bekleyecek. Güvenilir bir e-ticaret sitesi, sitenize gelen ziyaretçilerinizi tedirgin etmeyecek ve satın almasını pozitif etkileyecektir.
Sektörünüze uygun tasarımlar: E-ticaret site tasarımınızda sektörünüze özel, ilerleyen trendlere uygun güncel tasarımlar tercih edebilirsiniz. Site navigasyonunun basit olması, doğru bir ürün-kategori yerleştirmesi, karmaşadan uzak bir camekan manzarası gibi kullanıcıların tecrübesi yönünden önem arz eden konular birincil hedefiniz olsun.

Hızlı ve hareketli bir e-ticaret sitesi: Tüketicilerin bir site yüklenirken 3 saniyeden daha çok beklemeye sabırları olmuyor. Hızlı, hareketli, bütün beklentileri karşılayan resim ve materyaller ile bezenmiş bir e-ticaret sitesi hedefleyin. Sayfa hızınızı düşüren alanları optimize etmeyi ihtimal etmeyin.

Mobil uyumlu ve mobil uygulama: E-ticaret sitenizin mobil uyumlu (responsive) olmasına özen göstererek her cihazda(bilgisayar, telefon, tablet) görünür olmayı hedefleyebilirsiniz. Türkiye’de her sene mobil kullanım ve mobil program indirme oranları artış gösteriyor. Mobil platformlarda e-ticaret sitenizi geliştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir