E-ticaretin büyümesi istihdamı azaltıyor!
Aralık 10, 2019
Belçika’da e-ticaret pazarı büyüklüğü ve Türkiye karşılaştırması
Aralık 12, 2019

E-ticaret sitenizi canlı destekle geliştirmek için 5 ipucu

Artık harcayıcıların %64’ünün e-ticaret sitelerine yaptıkları mobil ziyaretlerde canlı dayanağın olmasını beklediğini öğreniyor muydunuz? Bu doğru! Ve bu yalnızca mobil için, bu sayının masaüstü için ne olduğunu düşünün. Canlı yardım sistemleri son birkaç senede süratle bir e-ticaret standardı haline geldi.

Neden olduğunu merak edebilirsiniz. Canlı dayanak, alıcının tecrübesini muhtelif biçimlerde geliştirir; daha süratli dayanak alabilirler, müthiş mahsulü bulmak için teklifler alabilirler ve rastgele bir meselelerinde çalacak bir kapıları olduğunu öğrenmek onlara güven verir.

Yalnızca harcayıcılar için değil, sizin için de bir gereksinim. Alıcı tecrübe pazarlaması ile web sitenizin alıcı tecrübesini geliştirerek, kısa vadede daha fazla alıcıyı dönüştürebilir ve uzun vadeli vefa oluşturabilirsiniz.

Canlı dayanak bilirkişi olduğumuzdan, JivoChat Canlı Dayanak Sistemi’nin Türkiye takımı olarak, canlı takviyenin E-Ticaret web sitenizi iyileştirebileceği tüm yötem hakkında bir blog yazısı yazmak istedik. Bu yazıda, satışları ve alıcı memnuniyetini artırmanız için size 5 ipucu vereceğiz.Bunlar:

1. Müşteriler için kolaylık

E-Ticaretin son birkaç on senedeki süratli yükselişi büyük miktarda basitliğine bağlı olabilir. Konutunuzda pijamalarınızla uzanırken, tüm mağazaları dolaşıp dilediğiniz mahsulü saniyeler içinde alabilmek gerçekten de büyük basitlik.

Ve e-ticaretin rahatlığı her sene çoğalıyor gibi görünüyor hatta her ay!. Gün geçtikçe daha fazla ödeme entegrasyonu yayınlanıyor, mobil makinelerin çoğalışı daha fazla kullanıcıyı e-ticarete sürüklüyor ve Google’ın mobil versiyonu olan siteleri daha önde yakalaması, perakendecileri mobil geçimli sitelere itiyor.

Bu basitlik arayışı, canlı takviyenin popülaritesinin çoğalmasının da ana sebeplerinden biridir. Mevcut tüm alıcı takviye kanallarından “telefon, e-posta, sosyal kanallar” canlı takviye en süratli, en basit ve en uygun alternatiftir.

Web sitenizin rahatlığını gerçekten çoğaldırmak için canlı takviye iyi yapılmalıdır. Canlı takviye temsilcilerinizin iyi çalışabilmesi için işinize egemen olmaları ve metin tabanlı bağlantı yeteneği mevzusunda eğitilmeleri gerekir. Canlı takviye temsilcilerinizi idareyen takım azaları, en bereketli bilgileri paylaşmalarını sağlamak için kapsamlı nitelik hakimiyetleri hakikatleştirmelidir.

Canlı sohbet stratejinizi tam olarak idareyenlerin, desteğe lüzumu olan alıcılarla proaktif olarak etkileşime girmenin yeni yollarını araması gerekir devam eden bir test ve iyileştirme döngüsü. Harcayıcılar her zaman desteğe gereksinim dinlediklerini kabul etmekten sevmez. Bu surattan canlı dayanak temsilcilerinin empati yapabilmesi ehemmiyetlidir.

2 mahsul arasında tereddüt kalanlara mahsul teklifleri sunun, yanılgı kodlarına bir çözüm sağlayın ve ödemenin meselesiz bir biçimde asıllaştığından emin olun. Yeni gelenleri selamlayın, tekerrür gelenlere ismiyle hitap edin, siteyi terkedeceklerini kavradığınızda promosyon kodu gösterin?

Proaktif canlı dayanakla, hizmetinizi basitçe ulaşılabilir hale getirin ve temennileri aşın. JivoChat Canlı Destek Sistemi?nde bunu uslu tetikleyicilerle yapabilirsiniz. Emin şartlar sağlandığında, tanımladığınız iletileri otomatik gösterecek ayarlamalar olası.

2. Müşterinizin sıkça sorun yaşadıkları kısımları budayın

Canlı dayanakla alıcılarınızı mutlu etkenin bir başka yolu da uzun vadeli acı noktalarını eksiltmektir. Alıcılarınızın istediklerini satın almalarını yasaklayan manileri ortadan kaldırmak onları mutlu eder ve neticede elbette tecrübeyi iyileştirir.

Canlı sohbeti, Sıkça Sorulan Sualler yerine kullanmak, alıcılarınızın yanıt bulabileceğini düşündüğünüz değişmez yazılara güvenmekten çok daha iyidir. Ayrıca, birkaç problemi bir arada yaşayan asaplı alıcıları hoş laflarla karşılamak gerekir, değişmez bir metinle değil.

Doğru eğitim ile yalnızca genel alıcı hizmetleri eğitimi değil, özellikle metin tabanlı irtibat eğitimi, temsilciler web sitesi ziyaretçileriyle bir ilişki kurabilir ve hatta ilişkiler kurabilirler. Oradan, alıcı temsilciniz, bazı alıcıların neden satın almadığını ya da neden her ilk akdikeninin yineleyen bir alıcıya dönüşmediğini kavrayıp size raporlayabilir.

Gönderim giderleriniz çok mu yüksek? Ürün tercihi yapmak güç mü? Daha çok alıcıyı mutlu etmek ve sizinle beraber daha fazla tüketmelerini sağlamak için ne yapabilirsiniz? Uzun vadeli alıcı tecrübesini ve web sitenizin mutasyon oranını artırabilen canlı dayanak ile samimi geri bildirim alabilirsiniz.

JivoChat’te kroki yanıtlar ilave edebilir ve bunları yineleyen sualler için kullanabilirsiniz. Ayrıca, akıllı yazım teklifleri ile en sık yazılan metinler temsilciye nasihat edilir ve sohbet süratini artırabilirsiniz. İdareyici hesap da arşiv üzerinden, etiketlenmiş sohbetleri filtreleyerek, hangi alıcıyı nerede kazandığını ya da nerede kaybettiğini takip edebilir.

3. Harika ürün tavsiyeleri

Alıcılarınızı ihtiyaçları için doğru mahsulü satın almalarına dayanakçı olarak mutlu edin.

Doğru mahsulü bulunup bulunmadığına karar verememeniz gerçekten çok rahatsız edici ve alıcının karar vermelerine dayanakçı olacak bir rakip için dağılmasına neden olabilir.alıcının istek ve ihtiyaçlarını ilk alan doğru öneri, müşterinizi mutlu eder ve kazancınızı artırır.

Potansiyel bir alıcı ile asıl bir sohbet kurmak, onlarla şahsi bir ilişki kurmanızı sağlar. Bu sohbeti istekleri keşfetmek, lüzumları tanımlamak ve sonra bunları harikulade mahsulle eşleştirmek için de kullanabilirsiniz. Doğru kaynaklar tarafından desteklenen mükemmel bir canlı yardım temsilcisi, alıcının mahsulden gerçekten ne elde etmek istediğini ve çok alakalı bir satış veya çapraz satış teklifi için bir fırsat olup olmadığını bilebilir.

Natürel ki güçle bir teklif değil, alıcıya destekçi olabilecek gerçekten bereketli bir öneri. Alıcı hakkında çoğu zaman unutulan satış/çapraz satışın bedeli mevzusunda heyecanlanmak basittir. Bu ciddi bir kusur. Satış/çapraz satış operasyonlarınızı tasarılarken, alıcı, sizin dikkatinizin merkezinde olmalıdır.

Popülerliklerine ve harcayıcının evvelki satın almalarına göre en iyi mahsulleri sergilemek istiyorsunuz, ancak aynı zamanda bir şahsın gereksinimlerini de karşılayabilirsiniz.

Canlı yardım ilave ederek e-Ticaret web sitenizi bir sonraki şahsileştirme seviyesine taşıyın. JivoChat’te de alıcılar hakkında temsilciler yorum vazgeçebilir, etiketleme yapabilir. Bu sayede, başka bir temsilci aynı alıcıyla sohbete başladığında, alıcıya dair lüzumları öğrenecek ve sohbet geçmişini görüntüleyerek bütün gereksinimi olan şeyi önerebilecektir.

4. Sepeti terk edenleri azaltmak

Belki de E-ticaret’in en büyük meseleyi.

Harcayıcılar istedikleri mahsuller mevzusunda tereddüt davranırken, bir web sitesi bariyeri sebebiyle satın almayı yalanladığında veya değişik mahsulleri karşılaştırmak için sepetlerini kullandıklarında, sepetten bırakma çoğu çevrimiçi perakendeci için yüksek kalıyor gibi görünüyor. Reelinde, belgelenen vasati çevrimiçi alışveriş sepetinden bırakma oranı afallatıcı bir biçimde %68,55’tir. Azıcık fazla değil mi?

Bu arada, sepetten bırakma harekâtlarından kimileri, gerçekten bir kazanç kaybı değil. Harcayıcılar alışveriş sepetlerini istek listeleri mahsulü alabilecekleri gün için ve aralarında tercih yapamayacakları eş mahsulleri karşılaştırmak için bir yer olarak kullanırlar. Ne yazık ki yeniden de çoğunluğu kazanç kaybı.

Canlı yardım sadece E-ticaret basitliğini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda alıcıları dönüştürmeye teşvik etmek için de kullanılabilir. Terk eden alıcıların bir haylisinin satın alma gayeyi olduğu için harekete geçmeniz gerekiyor.

Muhtemelen, terk edilmeyi eksiltmek için yine planlama ve akdikeni aciliyet tekniklerini zati sınadınız, ancak harcayıcılar başka bir güne şahane mahsullerinizi unuttukları için asla gelmeyecek bir gün erteleme veya teknik meselelerle / navigasyon meseleleriyle karşı karşıya kaldıkları için bırakmaya devam ediyorlar.

Canlı sohbet, web sitelerini ziyaret edenlerin gezide gözden geçirebileceğiniz ve daha sonra web sitenizi bırakma vaziyetlerine önyargı gösterecek şekilde programlayabileceğiniz anlamına gelir. Misalin JivoChat ile, ziyaretçi sayfadan çıkmaya çalıştığında, ödeme sayfalarından başka sayfalara geçtiğinde ya da kusur kodlarıyla karşılaştığında canlı bir sohbet davetini tetikleyebilirsiniz.Ayrıca, ödemesini galibiyetle bitiren alıcıya da bir teşekkür iletiyi göstermek fena bir fikir değildir.

Sohbete davetiniz güç olmamalıdır. Alıcıya destek etmek için oradasınız, üzerine bir satış yapmaya zorlamayın. Ziyaretçiyle, satın almak istediklerini almalarına nasıl takviyeci olabileceğinizi tartışın. Teknik meseleleri çözün ve daha evvel tartışıldığı gibi yeni elbisenin harikulade bir biçimde uyup uymayacağının bilinmezliğini çözün.

5. Kişiselleştirilmiş pazarlamadan en iyi şekilde yararlanın

Web sitenizi tanıtmak için e-posta, sosyal medya ve / veya PPC pazarlama kampanyalarını kullandığınıza kuşku yok. Bu promosyonların bir parçası olarak satış ve indirim kodlarını kullanıyor musunuz? Bu trafiğe ne kadar tükettiğinizi ve reelde ne kadar mutasyon sağladığınızı merak ediyoruz?

Web sitenize trafik almak için zati binlerce lira tüketme yapıyorsanız, musluğu boşa akıtmamak için sitenize gelen herkeste mutasyon uğrunuzu artırmanız gerekir. Mutasyon oranınızı, gayeli canlı sohbet etkileşimlerinin kullanılmasıyla artırabilirsiniz. Web sitesi ziyaretçileri için pozitif etkileşim oluşturacak ve bu sebeple genel web sitesi tecrübelerine de pozitif katkı sağlayacak etkileşimler.Bu PPC veya e-posta iletişimini, alıcıları temsilcilerinizle sohbet etmeye teşvik eden sıcak, tetiklenen bir karşılama iletisine bağlayın. Selamlamanız ve sohbetin kendisi, alıcıların doğru kodu öğrenmesini sağlamak için dönüştürülebilir. Misalin, yeni sene kampanyası yaptıysanız ve Google’da reklam çıktıysanız, oradan gelecek alıcıları “Mutlu seneler, yeni senede %30 indirim kodunuz : YENİYIL!” biçiminde karşılayabilirsiniz.

Selamlamanızın alıcının yolculuğuyla ilgili olduğundan emin olun. Geri dönen bir ziyaretçi “Güzel geldiniz, bugün dayanağa lüzumunuz var mı?” ile karşılanabilir. Yeni bir ziyaretçi ise “Sizi buralarda ilk kere görüyoruz, tanıştığımıza hoşnut olduk, dayanak gerekirse buradayız!” ile karşılanabilir.

Aciliyeti artırmak için satış veya hudutlu stok için canlı sohbetler kullanılabilir. “Bugün bu indirim için son ünsünüz!? gibi. Ancak promosyonları nasıl kullanacaklarını bildiklerinden emin olun, alıcının negatif bir tecrübe yaşamasını istemezsiniz” ve mutasyon oranınızı artırmak istersiniz.

Kaçırıyor olma fobisi, alışveriş yapanlar üzerinde eforlu bir tesire sahip olabilir. WhicTestWon tarafından yapılan bir parçalanmış test, bir mahsul sayfasına geri sayım sayacı yerleştirildiğinde, geri sayım sayacı olmadan mahsul sayfasının bir varyasyonundan takribi %9 daha iyi bir mutasyon elde ettiğini göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir