E-Ticarette Ürün Fotoğrafları Neden Kaliteli Olmalıdır?
Mayıs 4, 2021
Dijital Pazarlamada Hikayeciliğin Önemi
Mayıs 5, 2021

Yakın zamana kadar internetten alışveriş denildiğinde akla masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan yapılan alışverişler gelmekteydi. Web siteleri bilgisayar ekranları tarafından görüntülenmek üzere tasarlanırdı. Görsellik ve fonksiyonellik açısından bilgisayar kullanıcılarının ihtiyaçları ve beklentileri önemli bir şekilde dikkate alınırdı. Oysa mobil cihazların yaygınlaşması, mekana bağlı kalmadan gün boyu kullanılması ve özellikle sanal alışverişlerde tercih edilmesi ile online alışveriş siteleri tasarımlarını mobil cihazlara uyarlamak mecburiyetinde kaldılar.
Sitenizin henüz bir mobil versiyonu yoksa, siz fark etmemiş olsanız bile, satışlarınız muhakkak olumsuz etkileniyordur. Mobil versiyon demek mobil cihazlar için özel tasarlanmış demek anlamına gelmektedir, yani masaüstü bilgisayarlar için tasarımı yapılmış bir sitenin mobil cihazlar tarafından görüntülenebilmesi yeterli olmayacaktır. Mobil cihaz dostu bir site tasarımı için dikkat etmeniz gerekli olan önemli öğelerden bahsedelim:

Baş parmağınız kısadır
Akıllı telefonların çoğu zaman sağ elde tutulduğunu ve tek elle kontrol edildiğini unutmayın. Çoğu telefon kullanıcısı ekrana baş parmağıyla hükmetmeye alışmıştır. Tıklanması gerekli olan butonları monitörün baş parmakla kolaylıkla erişilebilecek bölümlerine yerleştirin. Akıllı telefonunuzun monitörü büyüdükçe baş parmağınızın ulaşabildiği alanın küçüleceğini dikkate alın.

Sanal klavye miniktir
Mobil cihazlardan bağlanan ziyaretçilerin emrinde küçük bir ekran ve eksik bir klavye olduğunu zaten biliyorsunuz. Sitenizde klavyeden giriş yapılması gerekli olan bölümleri mümkün olduğu kadar azaltın.

Hayat kolaysa güzeldir
Mobil cihazların kısıtlamalarını önemle dikkate alarak sitenizde bir noktadan diğerine ulaşmayı daha kolay bir hale getirin. Özellikle kasa ve ödeme işlemlerini hızlandırın. Müşterilerin alışveriş yapabilmek için kaydolma mecburiyetini kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir