Sanal Mağaza Açmak İsteyenlere Öneriler ?
Kasım 9, 2020
Kurumsal firmalar için sosyal medya içerikleri nelerdir?
Kasım 11, 2020

Sosyal medya, E-Ticaret sitelerinin yeni kullanıcılara ulaşması için olmazsa olmaz yollardan biridir. E-Ticaret sitelerinde sosyal medyanın kullanımı, sitelerin güvenirliğini ve kullanıcıların siteyi tercih etme sayısını yükseltmektedir. Web siteleri üstünden uygulanan satışlar, müşteri ve marka arasındaki güven teması üstünden ilerlemektedir. Müşteriler, markların güvenirliğini ve niteliğini, sosyal medya hesapları üstünden uygulanan paylaşımlar üstünden test etmektedir. Sosyal medya hesapları üzerinden ne kadar çok paylaşım yapılmışsa ve müşteriler hesaplarla ne kadar çok iletişim kurmuşsa, markaların bilinirliği de bir o kadar artacaktır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı isteyen müşteriler, öncelikle o markayı kullanan kişilerin yorumlarını değerlendirmeye almaktadır. Eğer markaların sosyal medya hesaplarında herhangi bir yorum veya kullanıcı beğenisi yok ise, bu markalardan alışveriş yapmaktan kaçınıldığı gözlemlenmiştir. Yapılan incelemelerde, markaların sosyal medya hesaplarında iletişim olmaması sebebi ile, %49 oranında alışveriş potansiyeli düşmüştür.


“E-Ticaret Sitelerinin Sosyal Basında Emniyet Kazanması Gerekir”
Markaların sosyal medya kanalları doğrultusunda güvence elde etmesi içinde yapması gerekli olanlar şöyle sıralanabilir:
Teklif Al
Demo Site
Bilgi Al
Sosyal medya hesapları, satış içinde değil müşterilerle iletişim durumunda olmak amacı ile kullanılmalıdır.
Sosyal medya hesaplarında uygulanan paylaşımlar, ürün satışı adına, marka bilinirliği hazırlamak içinde kullanılmalıdır.
Markalar içinde tercih edilen renklere, paylaşımların görsellerinde yer verilmelidir. Doğrudan marka logosu kullanılmamalı, markanın renkleri değişik objelerle görsellere eklenmelidir.
Görsellerde ton karmaşasına yer verilmemelidir.
Markanın logosu, görsellerde aynı yerlerde kullanılmalı ve müşterilerin göz aşinalığına sahip olması sağlanmalıdır.
Her paylaşım ve etkileşimin altında, e-ticaret sitesine direk bağlantı gerçekleştiren linkler kullanılmalıdır.
Paylaşım görsellerinin, sosyal medya platform ölçütleriyle uyumlu olmasına önem verilmelidir.
Kullanıcılar doğrulusunda yönlendirilen sorulara, derhal yanıt verilmelidir.


“Kullanıcılar ve Markalar İçinde Sosyal Medyanın Önemi”
İnternet sitesi haricinde de satış yapmak isteyen tasarlayan e-ticaret siteleri, bu amaçlarını yapmak içinde sosyal medya hesaplarını kullanmaktadır. Sosyal medya hesapları, müşterilerin ilgisini çekme ile ilgili %49’luk paydayı elinde tutmaktadır. Sosyal medya hareketleri haricinde harcanılan reklamlar, e-ticaret sitelerinin satışını %71 oranında etkilemektedir. Müşteriler, alışveriş yapmayı tercih ettikleri markalar ile ilgili bilgi edinmek ve bu markayla bağ kurmak istemektedir. Bu işlemin gerçekleşebilmesi içinde de henüz daha markayı deneyimlemiş kişilerin görüşlerine önem verecektir. Bu görüşlerin elde edileceği en doğru yer, sosyal medya hesaplarıdır.


“Sosyal Basın Kanallarındaki Geri Dönüşler Takip Edilmelidir”
E-ticaret siteleri yerine açılan sosyal medya hesaplarının, derli toplu olarak çözümleme edilmesi gerekir. Hesaplarda paylaşılan içerikleri ve durumları, haftalık veya maaş olarak çözümleme edilmek zorundadır. Uygulanan paylaşımlardan hangilerinin daha çok iletişim aldığı belirlenmeli ve bu paylaşımların daha çok yayınlanması içinde stratejiler geliştirilmelidir. Sosyal medya paylaşımlarının aldığı yorum ve beğeniler çözümleme edildikten ardından, paylaşımların içerisinde hangisinin daha çok satış meydana getirdiği belirlenmelidir. Sosyal medya trafiğinin hangi oranda arttığı, hangi paylaşımın müşteri çektiği çözümleme edilmelidir. Sosyal medya kanallarındaki etkileşimi arttıran içerikler belirlendikten sonra, bu içerikleri esas alan reklam kampanyaları tasarlanmalıdır. Müşterilerle direk bağlantı kurulmasını sağladığı içinde e-ticaret siteleri ve sosyal medyanın bir bütün olarak hareket etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir