Hazır E-ticaret sistemleri neden avantajlı?
Aralık 11, 2020
E-Ticaret Sitesi Tasarlarken Önemli Noktalar Nelerdir ?
Aralık 16, 2020

Bir e-ticaret sitesinden sipariş veren müşterinin,belirtilen zamanda güvenilir bir şekilde ürüne sahip olması, lojistik firmalarının görevidir. İnternetten alışveriş yapıldığında, geleneksel alışverişin belirlenmiş kısımların da bulunduğu gibi ürün tedarik ve teslimat aşamaları bulunur.
Mobilya mağazasından koltuk takımı alınır ise ürünün lojistik firması doğrultusunda adrese teslim edilmesi gibi e-ticarette verilen tüm siparişler, lojistik şirketler doğrultusunda tüketiciye ulaştırılır. Burada önemli olan, siparişi verilen ürün veya ürünlerin, e-ticaret firmasının duyurduğu zaman içinde, doğru şekilde ve doğru şahsa ulaştırılmasıdır. Müşteri memnuniyetinin sağlanmasın da en önemli noktalardan biri olan gönderim ve teslimat işlemlerinin planlanması ise e-lojistik olarak adlandırılır.
Lojistik sürecinde aynı zamanda ürünlerin stok kontrollerinin ve depo idaresini yapması önemli bir roldür. Stokları biten ürünleri takip edebilmek ve yenilerini almak, talep gören ürünleri analiz ederek, stok alt limitlerini belirlemek satışların sürdürülebilir şekilde devam etmesine imkan tanır.
Ürün sayısı ve kategorileri, yükselmesi stok takibini zorlaştırmaktadır.Otomasyon yazılımlarını kullanmak ve depo yönetiminde raf düzenlerini iyi bir şekilde hazırlamak kritik bir rol oynamaktadır. Otomasyon yazılımları e-ticaret sitesin de görülen ürün stok sayılarıyla depoda tespit edilen ürünler arasında bir koordinasyon sağlar ve ürün takiplerinin daha basit bir şekilde yapılmasını sağlar.Tespit edilen stok alt limitlerin de ihtiyaç duyulan uyarıların yapılmasını sağlayarak tedarikçilerle iletişime geçilmesi ile ilgili firmayı da uyarır.
Envanter idaresi de lojistiğin önemli dallarından biridir. Raf düzeni iyi yapılmaz ise kargo sürecinde hatalı ürünlerin müşterilere gönderilmesine sebep olabilir. Bu durum hem müşteri memnuniyetini olumsuz belirtiler hatta ilave olarak kargo maliyetleri çıkartacağı içinde firmanın zarar etmesine sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir