E-ticarette ürün paketleme neden önemli
Şubat 25, 2021
Dijital Pazarlama Ajansı ile Çalışmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Mart 1, 2021

Sosyal medya ile web sayfanıza trafik sağlarsınız
E-ticaret sitenize gelen trafiği artırmak için sosyal mecraları kullanabilirsiniz. Bu kanallar üstünde yaptığınız paylaşımlarda, link paylaşımı da yaptığınızda, takipçileriniz bu linkler sayesinde sitenize geleceklerdir. Yönlendirme trafik oranınızı artırdığınızda da doğal olarak web sayfanız üstünde elde edeceğiniz geri dönüşümlerinizi de artırabilirsiniz.
SEO açısından önemlidir
Sosyal medyanın önemi, SEO konusunda da öne çıkmakta. Sosyal hesaplarınızdaki paylaşımlarınızdaki etkileşim oranlarınızı artırmanız, bu içeriklerin arama motorlarındaki arama sorgularında öne çıkmasını sağlamış olduğu gibi, en popüler web sayfalarınıza sosyal hesaplarınızdan trafik çekmeniz, bu sayfaların da değerini artırarak, sıralamalardaki değerini yükseltir. İki bakımdan da sosyal mecralardaki çalışmalarınız, SEO konusunda size fayda sağlar.
Bunun beraberinde sosyal ağlar da birer arama motoru görevi gördüğü için, doğru arama kelimeleri ve etiketleri kullanmak, sosyal medyanın içerisinden de içeriklerinize ulaşılmasını sağlayacaktır.
Yeni hedef kitlelere ulaşma konusunda etkilidir
Hedef kitleyi genişletmek ve yeni müşterilere ulaşmak için de sosyal ağlar bir hayli etkili mecralardır. Buradaki kullanıcı tabanına erişerek, içeriklerinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Takipçi kitleleri edinmeniz ve burada bulunan kitlelerle iletişiminizi güçlendirerek, farklı sosyal ağlardan farklı hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.
Sosyal medya istatistikleri müşterilerinizi tanımanızı sağlar
Sosyal ağların kendi istatistik fonksiyonları, hedef kitlenizi ve takipçi kitlenizi çok daha iyi tanımanıza da olanak sağlar. Demografik bilgilerin beraberinde, onların hangi zaman dilimlerinde internette aktif olduklarını inceleyebilir, kitlelerinizin coğrafik bilgilerini öğrenebilir ve hangi tür içeriklere ve ürünlere daha fazla ilgi gösterdiklerini bu mecraların istatistikleri üstünden öğrenebilirsiniz. Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız da pazarlama çalışmalarınızın daha etkili olmasına yardımcı olur.
Sosyal medyada aktif olmanız, hedef kitlenizle iletişim kurmanızı sağlar
Müşteri ve takipçilerinizle devamlı iletişim içerisinde olmanızı sağlaması da sosyal ağların önemini online alışveriş firmaları için artırıyor. İletişiminizin iyi olması ve onlara bu mecralar üstünden destek sağlamanız, hem etkileşimlerinizi artırır hem de onlara çok daha iyi hizmet vermenize yardımcı olur.
Sosyal medya reklam tanıtımlarından yararlanırsınız
Özellikle Facebook ve Instagram reklam tanıtımları, ürün ve kampanya tanıtımları için çağımızda bir hayli önemli. Tüketicilere ulaşmak, yeni kitleler edinmek, ürün tanıtımları yapmak ve marka bilinirliğini artırmak için sosyal medyanın farklı reklam tanıtım modellerini kullanabilirsiniz. Reklam bütçenizi optimize ederek, size en çok geri dönüşüm sağlayacak sosyal ağlar üstünde farklı pazarlama kampanyaları düzenleyebilirsiniz.
Hedefli reklam tanıtımlar ve retargeting fonksiyonlarından de faydalanabilirsiniz
Sosyal medyanın önemi, hedefli reklam tanıtım ve retargeting reklam tanıtımlar konusunda öne çıkıyor. Kendi takipçi kitlenizi odak alabileceğiniz gibi bütünüyle farklı özelliklerinde hedef kitlelere yönelik de reklam tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz.
Marka bilinirliği ve güvenini artırabilirsiniz
Sosyal mecralar üstünde aktif olmak ve müşteri desteği sunmak marka güvenilirliğinizi ve bilinirliğinizi de artırmanıza yardımcı olur. Aktif bir biçimde paylaşımlar yapmak, canlı yayınlarlar takipçilerinizle direk olarak iletişime kurmak, müşteri destek hizmetleri sunmak ve takipçilerinizin ilgisini çekecek paylaşımlarla etkileşim oranlarınızı artırmanız, markanızın tüketiciler arasında daha fazla tanınmasına yardım edecektir. Bu da marka imajınızı geliştirmenize de önemli bir rol oynar.
PR çalışmaları için önemlidir
Sosyal ağlar, PR çalışmaları yapabilmek için de etkili mecralardır. Yeni bir ürünü satışa çıkartacağınızda, şirketle ilgili önemli bir duyuru yapacağınızda veya şirketle ilgili çok büyük bir değişim oluyorsa, sosyal hesaplarınızda bu haberleri duyurarak, takipçi kitlenizi bilgilendirebilirsiniz. Özellikle yeni ürün ve kampanya duyuruları için gereken PR çalışmalarınızı sosyal ağlar üstünde gerçekleştirebilirsiniz.
Rakiplerinizi inceleyebilirsiniz
Sosyal medyanın önemi, rakip analizinde de öne çıkmakta. Rakip firmaların ne tür çalışmalar yaptıklarını ve sosyal ağ stratejilerini analiz ederek inceleyebilirsiniz. Rakiplerin çalışmalarını yakından takip etmeniz, kendi iş stratejilerinizi geliştirmek için de önemlidir. Onların hedef kitlelerini analiz ederek, reklam tanıtım hedeflemelerinizde bu hedef kitlelere yönelik çalışmalar da yaparak, kendi ürünlerinizi rakip firmaların potansiyel müşterilerine gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir