E-Ticaret Sitelerinde Ana Sayfanın Önemi
Nisan 11, 2020
Müşteri Sorunları Canlı Destek ile Nasıl Çözülür?
Nisan 14, 2020

E-Ticaret Firmaları için Markalaşma Stratejileri

E-TİCARET OK AJANS

E-ticaret firmalarının kendi değerlerini yaratmalarında en önemli adımlarından biri markalaşma stratejileridir. Bir markanın değerinin yüksek olması tüketiciler açısından oldukça önemlidir. Marka bilinirliği ve tercih sebebi açısından tüketiciler bildikleri ve güvendikleri markalardan alışveriş yapmak isterler. Bu nedenle bir marka değeri yaratmak için bazı konular üzerinde durmamız gerekir.

Marka değerinizin artması için öncelikle verdiğiniz hizmet kalitesini artırmanız  gerekmektedir. Bunun için de kullanıcı deneyimlerini artırmalı, ürünleri gönderim sürelerinizi hızlandırmalı,  ödeme işlemlerinizi kolaylaştırmalı, müşterilerinizin sorunlarını hızlı bir şekilde çözmelisiniz. Bunlar hizmet kalitenizi artırdığı gibi tercih edilme sebebi de olacaktır.

Tüketiciler, markanızı, ne zaman kurulduğunuzu ve ne iş yaptığınızı bilmek ister. Bu nedenle şirketinizin kuruluş amacını, kim olduğunuzu, marka olarak nelere değer verdiğinizi,  kendinizi nasıl tanımladığınızı, hangi ayrıcalıkları sunduğunuzu ve nasıl bir değer kattığınızı sitenizdeki hakkımızda bölümünde veya farklı sosyal medya kanalları üzerinden paylaşabilirsiniz.  

Markalaşma stratejilerinde yapılan en büyük hatalardan biri şirketlerin tutamayacakları sözler vermeleri, büyük vaadlerde bulunmaları ve bunları yerine getirmemeleridir. Hem beklentiyi oluşturup hem de karşılamadığınızda markanız için dezavantaj oluşturacaktır. Bu süreçte dürüst davranmanız ve şeffaf olmanız gerekmektedir.

Pazarda yer alan rakipleri ve yaptıkları çalışmaları takip etmeniz ve onlar hakkında fikir sahibi olmanız kendi stratejilerinizi geliştirmenizde etkili olacaktır.

Pazarın ihtiyaçları ve beklentilerine göre hizmet sunmanız gerekmektedir. Tüketicilerin markalardan beklediklerini anlamanız neye yoğunlaşmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.  

Marka bilinirliğinizi artırmak için çeşitli sosyal medya kanallarında aktif bir şekilde yer almalısınız. Bunun için farklı içerikler üretmeli ve markanızı tanıtacak çalışmalar yapmalısınız. Sadece içerik üretmek yeterli değil, sosyal medya kanallarında da düzenli olarak paylaşımlar yapmanız ve  tüketicilerle etkileşim içerisinde olmanız gerekmektedir. Tüketicilerle etkileşim içinde olmanız etkileşimlerinizi artıracak ve paylaşımlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir