E-Ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçları
Temmuz 28, 2021
Dijital Pazarlama Danışmanlığı
Ağustos 2, 2021

Günümüz teknoloji dünyasında en dikkat çeken konulardan biri olan artırılmış gerçeklik, gerçek hayatı sanal materyaller ile güçlendirerek bambaşka bir deneyim sunmayı hedeflemektedir. Gerçek ile sanal dünyanın bir araya geldiği artırılmış gerçeklik uygulaması, fiziksel dünya ile farklı etkileşimler kurmaya olanak sağlamaktadır. Video, ses, GPS ve benzeri sanal yazılımlar ile fiziksel dünyaya entegre edilmektedir ve böylece benzersiz bir deneyim oluşturulmaktadır.
AR deneyiminin sunulması için bir cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı telefon, tablet veya AR gözlükleri ile artırılmış gerçeklik yazılımlarını kullanmak mümkündür. Bunun yanı sıra artırılmış gerçekliğin kullanılması için cihaza yardımcı bir uygulama yüklemek gerekmektedir. Akıllı telefon ve tabletin uygulama mağazasında AR teknolojisini farklı şekillerle kullanan birçok uygulama bulunmaktadır.
Mobil cihazlarda olan artırılmış gerçeklik uygulaması açıldığı zaman önce bulunulan çevrenin taratılması gerekmektedir. Kamera yardımı ile çevreyi haritalandıran yazılım, zemini ve çevredeki objeleri algılayarak buna göre sanal öğeler sunmaktadır. Artırılmış gerçeklik örneklerine bakarsak çok sayıda oyun ve uygulamanın bu alanlarda bulunduğunu görebiliyoruz. Örneğin bir masanın üstünü oyun alanı olarak belirler ve burada oyun oynar ya da gerçekten olan büyük bir yapıyı evinizin ortasına dikebilirsiniz. Uygulamaların yapabildiği şeyler, yazılımcıların neler sunulmak istediğine göre değişiklik gösterebilir. Teknik açıdan bakıldığı zaman ise artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanarak yapılamayacak bir uygulama veya oyun bulunmuyor.
Mobil cihazların güçlenmesi ile birlikte AR teknolojisi daha iyi işler çıkarabilir bir hale gelmiştir. Özellikle akıllı telefonların yüksek çözünürlüklere kameralara sahip olması ve derinliği algılayan modellerin piyasaya sürülmesi, AR teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir