Markaların özellikle bilmesi gereken İnstagram istatistikleri
Mart 4, 2020
SEO danışmanlığı nedir? Neden alınmalı?
Mart 5, 2020

İnstagram paylaşım performans analizi İnstagram’da gerçekleştireceğiniz pazarlama çalışmalarının neticelerini görmenizi sağlayarak, yeni stratejiler ile ilgili size yardımcı olur. İnstagram etkileşimlerini artırmanın yanında yeni hedef kitlelere ulaşma ve hedef kitlenizi iyi tanıyarak, onların beğendiği içerikleri ve kavramak de bu performans analizlerini yapmanız önemlidir.

İnstagram paylaşımları yapar iken, önceki paylaşımların performans analiziye meydana çıkan bilgiler tarafında ilerlemek, bu mecrada uygulanan çalışmaların veriminin de artmasını sağlayacaktır. Bu rehberimizde de performans analizi içinde İnstagram paylaşımlarınızı çözümleme edebileceğiniz 5 alternatif çözüm  ele alacağız.

İnstagram paylaşım performans kontrol yöntemleri.

İnstagram iletişim oranlarınızı rakiplerinizle kıyaslayın.

İnstagram paylaşım etkileşimleri, performans analizi içinde önemli faktörlerden biri. Bu etkileşimlerin sayısını hesapladıktan ardından direk rakibiniz olan firmaların, İnstagramdaki iletişim oranlarını karşılaştırarak, performans analizlerinizi yapabilirsiniz.

İnstagram iletişim sayısını hesaplarken kullanmanız gereken metrikler ise:

1.Beğeniler

2.Yorumlar

3.Paylaşımlar

4.Kaydedilenler

Bu metrikler üstünde durarak, hem kendisi hesabınızın hatta rakip firmaların hesaplarının iletişim oranlarını hesaplayarak, projelerinizin performansını görerek, meydana iyi bilgiler çıkartabilirsiniz.

Bu bilgiler tarafında da yaptığınız paylaşımların ne kadar güçlü olduğunu ve rakiplerinizle sizle bir  yarışın içinde olduğunu görerek, stratejilerinizi bu tarafta belirleyebilirsiniz.

Hangi Hashtaglerin daha çok iletişim getirdiğine bakın

Doğru Hashtag, Instagram paylaşımları içinde epey önemlidir. Buları  kullandığınızda gönderileriniz henüz geniş kitlelere erişebilir ve böylece iletişim oranlarınızı da artırabilirsiniz. Instagram İstatistikler aracı üstünde Hashtag tüketimi ardından bu etiketlerden gelen geri dönüşümü görebiliyorsunuz.

Hashtaglerin paylaşımlarınıza ne kadar katkıda yer aldığını görerek, paylaşımlarınız içinde Hashtag stratejileri geliştirebilirsiniz. Bazı etiketler, başkalarından henüz iyi netice verecektir ve bunları anlamanız da paylaşımlarınız içinde standart kimi meydana getirmenizi sağlayacaktır.

Marka konusunda olan Hashtag’lerin yanında Instagram paylaşımları içinde ahenkli ve alakalı olabilecek başka yaftaları de araştırarak onları da kullanmalısınız.

Etkileşim ve erişimleriniz kesinlikle ki yalnızca Hashtag kullanımına bağlı olmayacaktır; fakat bu erişimi çoğaltmak içinde bir fırsat olarak görmeniz ve kullanmanız gerekir.

Hangi gönderilerinizin daha iyi geri dönüş  getirdiğini kontrol edin

İnstagram paylaşım içeriğine paylaşım zamanına ve Hashtag’lere göre değişik performanslar göstermektedir. Bu sebeple de size en iyi sonuçlar getiren içeriklerinizi kontrolü de performans analizi sırasında önemli unsurlardan biri.

Yine Instagram İstatistikler aracı üstünde hangi içeriklerinizin daha iyi ve yorum aldığını görebilirsiniz. Bu analizleri yaptığınızda da daha iyi olan içeriklerinizi görerek, gelişen zamanlardaki İnstagram paylaşımları içinde referans olabilecek bir kaynağınız olur.

Etkileşim ve erişimi yüksek olan gönderiler, amaç kitlenizin de daha fazla ilgi gösterdiği gönderiler bulunduğu içinde içerik stratejisine içerik daha çok dahil faktörüz, genel olarak İnstagram üzerindeki başarınızı da artırmanıza yardımcı olacaktır.

İnstagram Hikayeleri’nin performansını ölçün

Instagram paylaşımları arasında performans analizi yapmanız gereken içeriklerden bir tanesi de öykü paylaşımlarıdır. Öykü paylaşımlarının da iletişim ve erişim için önemli istatistikler aracı üstünde görmeniz mümkün.

Bu konu üstünde 14 gün içinde paylaştığınız hikayelerin erişim sağlandığını görebiliyorsunuz. Bu öykü paylaşımlarını kontrol ederek, hangi içeriklerin daha çok ilgi gördüğünü, takipçilerinizden hangilerine olumlu yaklaştığını ve sizinle etkileşime girdiğini analiz ederek İnstagram hikaye paylaşımları içinde bir referans noktası bulabilirsiniz.

İlerleyen zamanlardaki öykü paylaşımları içinde de yeniden bu referans noktasından yola çıkarak, içerik konusunda ve türlerinizi bu tarafta yaratarak, daha fazla iletişim almaya çalışabilirsiniz.

Takipçi artış sayısını takip edin

İnstagram paylaşımları haricinde, İnstagram pazarlama projelerinizin performans kontrolü içinde, belirlenmiş bir periyot içindeki takipçi artışını da takip faktörü önemlidir. Takipçi artış oranını hesapladığımızda, yaptığınız çalışmaları ne kadar önemli olduğunu ve bu neticelerin ne kadarlık bir proses içinde ne kadar yeni takipçi getirdiğini görebilirsiniz.

Takipçi artış oranını belirlenmiş periyotlar içinde ölçümlemeniz gerekir. Mesela haftalık ve aylık olarak bu raporları tutarak, vakit içinde hesabınızın nasıl büyüdüğünü görebilirsiniz.

Takipçi artış oranını hesaplamak içinde alttaki formülü kullanabilirsiniz.

(Mevcut Takipçi Sayısı – Önceki Dönem Takipçi Sayısı) / Önceki Dönem Takipçi Sayısı x 100 = Takipçi Artış Oranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir